Gyurcsányt is meghallgatná a bíróság

Minden, a sukorói döntésben résztvevő döntéshozót beidéztek a telekcsere semmisségéért indított perbe tegnap. Az eljárásban Gyurcsány szerepét is tisztázná a felperes, szóban mégsem támogatta az alperes indítványát, hogy tanúként hallgassák meg a volt miniszterelnököt.

Maratoni tárgyalással folytatódott tegnap a Fejér Megyei Bíróságon az a polgári per, melyet a sukoró telekcsere szerződés megsemmisítéséért és az eredeti állapot helyreállításáért kezdeményezett a szerződést korábban megkötő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.

A tárgyalóteremben akár egy 2008-as vagyontanácsi ülést, vagy MNV-s vezetői értekezletet is meg lehetett volna tartani, ugyanis ezúttal az összes, a döntésben résztvevő MNV-s vezetőt beidézték, azokat is, akiket már korábban meghallgattak az ügyben. A bíróság célja érzékelhetően a szembesítés volt.

Megjelent a szerződést aláíró Tátrai Miklós egykori vezérigazgató, korábbi helyettese, az ügyletet előkészítő értékesítési jogi igazgató, Császy Zsolt, Markó Andrea volt pénzügyminisztériumi államtitkár, Varga Bálint, Joav Blum korábbi ügyvédje és Váry András, aki az MNV munkatársa – mindannyian gyanúsítottak a Központi Nyomozó Főügyészség által hűtlen kezelés és más bűncselekmények által indított nyomozásban.

A tárgyalásra hivatalos volt Benedek Fülöp is, őt korábban felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a Fővárosi Ítélőtábla egy másik ügyben. Beidézték Erdei Tamás bankvezért is, aki Vagyontanácsi tagként szavazatával vett részt a döntésben, s ma is részt vesz az MNV vezetésében. Ott volt Bodnár Terézia, Kupa Mihály felesége is, akinek a neve MNV vezetőként több előterjesztésen is szerepel.  A bíróságon minden idézett megjelent, Joav Blum viszont nem volt ott, őt nem is idézték be.

A tárgyaláson feltett kérdések részben „ismétlések voltak” – ami nem meglepő, hiszen a cél a szembesítés volt. Erdei Tamás például elmondta: nem is tudott arról, hogy a telekcsere mögött a King’s City beruházás van, Benedek pedig hangsúlyozta, hogy szakmai aggályai miatt nem írta alá annak idején a vonatkozó dokumentokat.

A tárgyalás elhúzódásának oka többek között az is volt, hogy az MNV belső eljárásrendjét, dokumentumkezelését, egyes papírok kézbesítését részletesen is megvitatták. Több információforrásunk állítja ugyanakkor, hogy a dr. Bártfai Beatrix, az MNV jogi képviselője által feltett kérdések ebben a perben nem voltak relevánsak, azoknak maximum az ügyészségi nyomozásban lehet jelentőségük. Császy Zsolt, a büntetőügyben egyébként gyanúsított volt MNV igazgató is érzékelhette ezt, mert egy alkalommal ügyvédnő helyett véletlenül ügyésznőnek szólította az MNV jogi képviselőjét.

A semmisség megállapításáért indított polgári eljárásban egyébként az MNV-nek több indoka is van: ezek között szerepel hogy lehetetlen szolgáltatásra vonatkozik, különböző jogszabályok megsértése – az alperes állítása szerint ezeket védeni tudja – de csak a legutolsó helyen szerepel az értékaránytalanság, amelyre viszont a büntetőeljárás és az elszámoltatás alapul.

A tegnap tárgyalási napon többször is felmerült Gyurcsány Ferenc és az elhíresült – a Parlamentben tartott – találkozója a befektetőkkel, valamint ennek a szerepe a telekcserében. A semmisség megállapításáért folyó eljárásban több jogi szakértő szerint ennek ugyanakkor nincs jelentősége.

Császy Zsolt azonban, aki – büntetőügyben való érintettsége okán – az alperes oldalán lépett a perbe indítványozta Gyurgyány Ferenc tanúkénti meghallgatását, hogy erre a témára pontot lehessen tenni. A tárgyaláson az indítványra az állam képviselői szóban nem támogatták ezt az indítványt, az alperes képviselői viszont igen – végleges állaspontjukat azonban a felek nyolc napon belül alakítják ki.

Tátrai Miklós, ahogy korábban minden fórumon, a most is a csere jogszerűségét hangsúlyozta. A per augusztusban folytatódik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.