Gyorsulva zuhan a kiskereskedelem

Hónapról-hónapra romlik a helyzet a hazai kiskereskedelemben: az eladások januárban még 2,8, februárban már 3,2 százalékkal maradtak el a tavalyi azonos időszaktól, míg éves szinten elemzők 6-7 százalékos zuhanást is elképzelhetőnek tartanak. Autóból például harmadával fogyott kevesebb az első két hónapban.

A gazdasági válság elmélyülésével párhuzamosan egyre nagyobb mértékben esik vissza a hazai kiskereskedelem. A KSH adatai szerint a forgalom februárban már 3,2 százalékkal maradt el a tavalyi azonos időszakban mérttől, míg januárban a visszaesés még 2,8 százalék volt. Az idei első két hónapban a csökkenés három százalékot tett ki éves összevetésben. A zuhanás sebessége ráadásul a várakozások szerint tovább nő majd: elemzők azzal számolnak, hogy idén 6-7 százalékkal is visszaeshet a kiskereskedelem forgalma.

A boltokban és a csomagküldő kiskereskedelemben január-februárban összesen 958 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az első két hónapban a kiskereskedelmi eladások 48 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 15 százalékát az üzemanyag-, 12 százalékát pedig a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletek tudhatták magukénak, míg a többi üzlettípus részesedése 25 százaklék volt.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek változatlan áras forgalma az év első két hónapjában két százalékkal, februárban 2,5 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. Februárban az eladások jelentős részét (91 százalékát) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) 2,6 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, az élelmiszer-, ital-, dohányáruszaküzletek eladásai 1,1 százalékkal mérséklődtek 2008 azonos időszakához viszonyítva.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az év első két hónapjában 6,7 százalékkal, februárban 7,7 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszaki szinthez képest. Februárban szinte az összes üzlettípus forgalma csökkent, csak az összes forgalomból csekély súlyt képviselő használtcikk-üzletek és a csomagküldő hálózat eladásai mutattak növekedést. Jelentős mértékben visszaestek (16,6 százalékkal) a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek, illetve (15,1 százalékkal) az iparcikk jellegű vegyes üzletek eladásai az előző év azonos hónapjához képest.

 

Az unióban sem jobb a helyzet

Az Eurostat gyorsbecslése szerint februárban folytatódott a kiskereskedelmi forgalom csökkenése az Európai Unióban; ennek mértéke az unió 27 tagállamában átlagosan 3,4 százalék, az eurózóna országaiban 4,0 százalék volt az előző év azonos hónapjához mérten. Az elérhető adatok szerint növekedést csak Lengyelországban és Belgiumban, csökkenést 16 tagállamban mértek; jelentős mértékben visszaesett (19-25 százalékkal) a kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számított forgalma a balti államokban. Folytatódott - az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító - gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem változatlan áras forgalmának csökkenése Magyarországon: az év első két hónapjában 30,3 százalékkal, februárban 28,5 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.