Gyorsít az amerikai gazdaság, de nem eléggé

A negyedik negyedévhez képest gyorsan, a várakozáshoz képest lassan növekedett az amerikai gazdaság az első három hónapban, amikor 2,5 százalékos éves ütemet ért el a hazai össztermék (GDP) bővülése. A második negyedév gyengébbnek ígérkezik az adóemelések és a kiadáscsökkentések hatása miatt.

A megkérdezett elemzők előrejelzéseiből arra lehetett következtetni, hogy a várakozások kielégítésére az amerikai gazdaságnak legalább három százalékkal kellett volna növekednie az első negyedévben. Ám a péntek délután a kereskedelmi minisztérium statisztikai részlege által közzétett 2,5 százalékos évesített ütem inkább némi csalódást keltett, s arra ösztökélheti a szövetségi jegybank (Fed) jövő héten ülésező nyíltpiaci bizottságát, hogy továbbra is elkötelezetten támogassa a gazdaságot a havi 85 milliárd dolláros értékpapír-vásárlási programjával és a rendkívüli alacsony kamatokkal. Már csak azért is, mert a hónap elején korábban nyilvánosságra hozott márciusi foglalkoztatási adatok is gyengülő teljesítményre utaltak. A pénteki adatra a New Yorki-i tőzsde Dow indexe nem reagált érdemben a nyitás után. Igaz, a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe viszont a vártnál jobban alakult.

A múlt évben 2,2 százalékkal bővült az amerikai gazdaság, 2011-ben 1,8 százalékkal. A negyedik negyedévben 0,4, míg a harmadikban 3,1 százalékos volt az éves ütem. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaszi előrejelzésében azt írta, hogy idén 1,9, jövőre 3 százalékot érhet el a növekedési iram. A kereskedelmi minisztérium első becslése arra utal, hogy a GDP-ben kétharmados súllyal szereplő fogyasztás mentette meg az elenyésző inflációval működő gazdaságot, főként az a tény, hogy az amerikaiak a megtakarításaik rovására vásároltak gépjárműveket.

A magánfogyasztás 3,2 százalékkal ugrott meg, míg a negyedik negyedévben csak 1,8 százalékkal. A másik nagy tétel, amely felfelé lökte az ütemet, a készletfelhalmozás volt, főként a mezőgazdaságban, s ez egy százalékponttal növelte az ütemet, vagyis enélkül csak 1,5 százalékkal növekedett volna a gazdaság. Igaz, a negyedik negyedévben a készletek csökkentése 1,5 százalékponttal mérsékelte az iramot, amely az első becslés szerint egyébként mínusz 0,1 százalék volt, s a harmadik felülvizsgálat során változott 0,4 százalékra.

Az export 2,9 százalékkal meglódult, miután a megelőző negyedben lényegében ugyanilyen mértékben esett vissza, ám az import gyorsabban, 5,4 százalékkal emelkedett, holott az október-decemberi periódusban 4,2 százalékkal zsugorodott.

A szövetségi kormány vásárlásai és beruházásai is csökkentek, igaz, nem olyan drámai mértékben, mint a negyedik negyedben. Most csak 8,4 százalékkal, szemben a múlt év végi 14,8 százalékkal. A védelmi kiadások a tavaly október-decemberi időszak 22 százalékos zuhanása után most csak 11 százalékkal ereszkedtek lejjebb.

Elemzők arra számítanak, hogy a kedvezőtlen munkaerő-piaci helyzet miatt sem tartható a fogyasztásnak ez a szintje. A háztartásokat gazdagította a tőzsdék felfelé ívelése, de a jövedelmeik nem emelkedtek, ezért nyúltak a megtakarításokhoz. Az év eleje óta magasabb a munkavállalói társadalombiztosítási járulék, vagyis kevesebb az elkölthető fizetés, és a második negyedtől a gazdaság még jobban megérzi a közben érvénybe lépett, s szintén havi 85 milliárd dollárra rúgó kiadáscsökkentési programot is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.