Görög hátszelű forinterősödés

Péntek délelőtt az újabb görög mentőcsomag hírére jelentősen erősödött a forint.

Erősödött a forint péntek délelőtt azt követően, hogy a görög helyzetre – ideig-óráig – uniós megoldás született - írja az mfor.hu.

Igaz, az elmúlt időszakban erősen alulteljesítő volt a magyar fizetőeszköz. A kedvező helyzetben a frank is sokat gyengült: a jövő hétre 220 és 225 közötti forintárfolyam lehet reális a Commerzbank napi kommentárja szerint.

A csütörtöki mindent eldöntőnek beharangozott EU csúcs végre nem okozott csalódást: Brüsszelben ezúttal nem tették fel a Pató Pál uras lemezt, hanem tényleg döntöttek a legfontosabb kérdésekben - írja az online újság.

Már napközben a konkrét hírek érkezte előtt nőtt a kockázatvállalási hajlandóság, így a forint is erősödni tudott az euróval szemben, 269 ről 267,50-ig. Ma reggel úgy tűnik, hogy folytatódhat a tegnapi optimizmus, a hajnali 267,75 körüli szintről 266,00 felé tart az árfolyam.

A visszatérő jó hangulat térségbeli éllovassá tette a forintot. A hazai fizetőeszköz jobban erősödik a régiós társakhoz képest. Van is mit ledolgozni, hiszen sokáig a forint volt az alulteljesítő a térségünkben.

A 265-ös szint komolyabb támasznak minősülhet, de ha az USA-ból is jó hírek érkeznek az adósságplafon bővítésével kapcsolatban, akkor ez a szint is eleshet.

Görögország, az EU és mondhatni az egész világ fellélegezhet, mert hosszú huzavona után végre tető alá hozták az akciótervet. Ennek segítségével sikerült megnyugtatni a kereskedőket, befektetőket, a közeljövőt illetően.

Az eddig érvényben lévő magas hitelkamatot 3,5 százalékosra csökkentették. Az EU, a Nemzetközi Valutaalap és az európai bankszektor 159 milliárd eurós új csomagot indít útjára a görögök felé. Ezzel 2014 végéig megoldott lehet a hellének finanszírozása. Sok kérdés még nem tisztázott. Mára is ígérnek pontosító nyilatkozatokat, főleg az adósságelengedés témakörében.

A csődöt gyakorlatilag tényként kezelik, Brüsszel beleegyezett a "selective default" szcenárióba.

Kérdés, hogy a hitelminősítők, mit lépnek és a piac hogyan fogadna egy esetleges D minősítést. A másik kérdés, hogy a periféria többi bajban lévő országa - Írország és Portugália - nem teszi-e fel a kezét és kéri a „görög megoldást” ahelyett, hogy rendkívűl fájdalmas megszorításokat vezetnének be.

Ha pedig feltennék a kezüket, akkor kérdés, az EU (főleg a németek és franciák) meddig hajlandóak finanszírozni a tagállamok adósságát.

Szakértők hangsúlyozzák, hogy a görögöké egy egyszeri, egyedi, irányított, kordában tartott csődhelyzet, nem egy váratlan, spontán szituáció. Ezért a kilábalás a mentőcsomag segítségével elvi síkon kiszámíthatóbb lehet.

De természetesen ehhez az is kell, hogy a megszorítások és az állami részesedések magánosítása teljes mértékben megvalósuljanak. Az euró/dollár mindenesetre 1,44 fölött, a dollár /forint pedig 185 alatt is járt. A figyelem még marad az eurozónán, de az Egyesült Államok helyzete egyre inkább fókuszba kerülhet: a FED elindítja-e az úgynevezett QE3-as programot, illetve sikerül-e megszavazni a 3700 milliárd dolláros, 10 éves adóssácsökkentő programot.

Pénteken 224 alatt is kereskedtek a CHF/HUF devizapárral, köszönhetően a sikeres EU csúcsnak. A jövő hétre 220 és 225 közötti CHF/HUF árfolyam lehet a realitás - írja az mfor.hu.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.