Gondoskodhatunk saját nyugdíjunkról

A demográfiai folyamatok ismeretében kijelenthető, hogy a nyugdíjrendszer jelenlegi formájában távlatilag nem fenntartható. Megoldást jelenthetnek a hosszú távú előtakarékosságot jelentő nyugdíjbiztosítások, amelyeket az állam adójóváírással segít.
A nyugdíjbiztosítások két fő változata a hagyományos, illetve a befektetési egységekhez kötött (az úgynevezett unit linked).

Abban megegyeznek, hogy a megtakarított összeget nyugdíjba vonuláskor kapja meg az ügyfél, az állam pedig adójóváírással támogatja a megtakarítást. Az alapvető különbség az, hogy a hagyományos változat esetén a befektetési kockázatot a garantált összeg erejéig teljes mértékben a biztosító viseli. Azaz a szerződéskötéskor meghatározott garantált összeget az ügyfél lejáratkor megkapja, ugyanakkor az esetleges többlethozam 90 százaléka is az ügyfelet illeti. A befektetési egységekhez kötött változatnál a befektetési kockázat az ügyfélé, cserébe viszont magasabb hozamot is elérhet.

A különbségek meg is határozzák, kinek melyik változatot ajánlják a szakemberek. A garantáltat azoknak érdemes választani, akiknek még legalább 5, de inkább 10 vagy több évük van a nyugdíjig, és teljes biztonságban szeretnék tudni nyugdíjcélú megtakarításaikat, esetleg ez az egyetlen ilyen jellegű megtakarításuk.

A befektetési egységekhez kötött változat esetén az ügyfél különböző eszközalapokban tarthatja és gyarapíthatja megtakarítását. Ezt azoknak ajánlják, akik a magasabb hozamért kockázatot is készek vállalni. A magasabb kockázatú befektetések jellemzően hosszabb idő alatt teljesítenek jól, ezért ez a változat inkább azok számára célszerű választás, akiknek még legalább 15, vagy annál több évük van a nyugdíjig.

Az eszközalapok között elérhetőek úgynevezett céldátum-alapok is. Ezek annak jelentenek ideális megoldást, akinek nincs ideje vagy nem kíván a megtakarításaival foglalkozni. Ezen alapok befektetési politikáját úgy alakítják, hogy a lejárati időpontra optimalizálják a befektetés értékét, fokozatosan csökkentve a kockázati szintet a céldátumhoz közeledve. Ez a konstrukció segít elkerülni azt, hogy egy kockázatosabb befektetés az utolsó években vigye el a hosszú időszak során felhalmozott pénz egy részét.

Létezik egyszeri díjas lehetőség is. Itt nem rendszeres befizetésekből gyűlik a pénz, hanem egyszeri nagyobb összegekből. Ez azoknak ideális, akik alkalmanként tudnak kisebb-nagyobb összegeket megtakarítani, így jó kiegészítő lehet valamelyik rendszeres díjú biztosítás mellé - magyarázza Szabó Anikó, az ING Biztosító marketing igazgatója.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.