Fűtésfelújítás a Főgáztól
Még a nyáron megkezdődik egy II. kerületi, helyi központból ellátott társasház fűtéskorszerűsítése a Főgáz energiahatékonyság-növelést célzó beruházásának köszönhetően - tudósít a fővárosi gázszolgáltató.
A cég új üzletágként helyi hővel ellátott társasházak épületenergetikai korszerűsítését, hőtermelő berendezésének átalakítását és üzemeltetését is vállalja. A cél a lakóingatlanok fűtés- és melegvíz-előállítási költségeinek optimalizálása, csökkentése.
A helyi kazánokból ellátott társasházak cserére szoruló, elavult hőtermelő berendezéseinek kiváltását a Főgáz saját költségén végzi el. Így a lakóknak nem kell induláskor több tízmilliót beruházniuk. Az alkalmazott technológiának köszönhetően a hőtermelés hatásfoka – a kondenzációs megoldásnak köszönhetően - elérheti a 105 százalékot, a korábbi 75-80 százalékhoz képest. Ez jelentős tüzelőanyagmegtakarítást és költségcsökkentést eredményez. A Főgáz a jövőben helyszíntől függően úgynevezett mikro-kogenerációs berendezések telepítését is tervezi.
„Nagy örömömre szolgál, hogy sikerült elnyernünk a lakók bizalmát és az új üzletágunk első eredményeként megvalósíthatjuk a beruházást. Ezt mintának is szánjuk: reméljük, hogy – első körben Budapesten - jelentős számú megbízást nyerhetünk rövidesen. Azok az ügyfeleink, akik gázszolgáltatóként megbízható partnerként ismerték meg a Főgázt, immár épületenergetikai szolgáltatóként is számíthatnak a szakértelmünkre” - nyilatkozza a közleményben Koncz László vezérigazgató.
Mint megtudtuk, a Főgáz új üzletága kizárólag helyi, gázból meleg vizet előállító fűtési rendszerű társasházakra alapul, úgynevezett esco-rendszerben. Ennek az a lényege, hogy a korszerűsítésen elért megtakarítást a társasház és a felújítást-üzemeltetést végző cég a beruházás megtérüléséig megosztja. A Főgáz, mint egyszersmind a gáz szolgáltatója, kérhet hosszabb távú gázvásárlási elköteleződést is.
Szakértők szerint egyedi gázfűtéses társasházak hasonló típusú átalakítása a nagyságrendekkel magasabb költségek miatt egyelőre nincs napirenden.
Az ilyen típusú szerződésekkel kapcsolatos anomáliákra világít rá a hasonló piacon működő E-Star ügye. Az esco-cégekkel szembeni panasz, hogy az ügyfél sokáig nem találkozik az általa remélt pénzügyi megtakarításokkal, sőt egy idő után akár a fizetést is felfüggesztheti. A meglévő szerződés betartására számító esco-cég viszont azzal védekezhet, hogy évekkel korábban a másik fél esetleg mély energetikai-gazdasági ismeretek vagy előrelátás híján írt alá egy akkor jónak tűnő szerződést.