Fukusimahatás: drágulhat az áram
A német kormány döntése szerint azonnali biztonsági felülvizsgálat keretei között hét automreaktor üzemelésének minimum három hónapos felfüggesztését rendelték el. De egyre több jel mutat arra is, hogy több blokk véglegesen leállhat. A következő évekre szóló jegyzésárak megugrottak - írja a Portfolio.hu.
Jelenleg komoly viták zajlanak arról, hogy Németország milyen ütemben fordítson hátat a nukleáris energiatermelésnek. A baleset után két tartományban megtartott választások pedig csak megerősítették azokat a politikai szándékokat, amelyek az atomerőművek mielőbbi bezárását ösztönöznék. Egészen abszurd gondolatok is napvilágot láttak, mint például hogy atomerőművek leállításából várható áramár-növekedést a német állam Deutsche Telekom részesedésének értékesítéséből lehetne kompenzálni.
Németország meghatározó szerepet tölt be a kontinentális Európa árampiacán, az itt elindult börze számos más országban is ármeghatározó tényező az áramvásárlások során. Tekintettel arra, hogy az atomerőművek többnyire a legkisebb költségek mellett képesek a zsinórtermelésre (0-24 órában történő folyamatos termelés), ezért kiesésük egyrészt áremelő hatású, másrészt a rendszerstabilitását is veszélyezteti. Németország az elmúlt években - éves szinten - nettó áramexportőr volt, míg jelenleg a lekapcsolt blokkok hatására már importra kényszerült.
A másnapi jegyzésárak tekintetében - amennyiben csak hétköznapokat vesszük számításba - a bejelentések hatásra csak moderáltabb emelkedés volt megfigyelhető, azonban az tisztán látszik, hogy az elmúlt időszakban 50 euró/megawattóra alatt nem történtek kötések. A hazai piacon szintén hasonló szintek voltak megfigyelhetők, igaz, hazánkban nem merült fel az atomenergetikai kapacitások leépítése.
A német ártermelési szegmensben jelentkező bizonytalanságot sokkal jobban szemléltetik a következő évekre szóló termékek (futures termékek) kereskedése során kialakult árszintek. A fukusimai balesetet követően jelentős emelkedés ment végbe mind a 2012-re, 2013-ra és 2014-re szóló zsinórtermékek piacán.
A 2012-re szóló éves termék a korábbi 51-53 eurós sávból kimozdulva egészen a 60 eurós szintig jutott, és az elmúlt időszakban sem ereszkedett 58 euró alá. A balesetet követő két napban végbement közel 10 százalékos emelkedés mindmáig kitart, úgy tűnik a piaci szereplők között egyelőre egyetértés mutatkozik a felmerült bizonytalanságok árazása terén. Hasonló szintű növekedés volt tapasztalható mind a 2013-ra, mind a 2014-re szóló zsinórtermékeknél is, azonban ezek esetében meg kell jegyezni, hogy az előzőhöz képest jóval kisebb kötésnagyságról és kötésszámról beszélhetünk.
Az adatokból azonban egyértelműen kitűnik, hogy a piaci szereplők a válságot követő felépüléssel párhuzamosan folyamatos (bár nem túl erős) keresletnövekedéssel számolnak. Az továbbra is kérdés marad, hogy a német politika és a jelenleg zajló felülvizsgálat okoz-e egy jelentősebb kínálati sokkot, vagy egy hosszabb időre kitekintő kivezetési programot határoznak majd az a német reaktorok működését illetően.
Amennyiben a jegyzésárak az év további időszakában is ezeken a szinteken maradnak, akkor várhatóan a hazai piac sem úszhatja majd meg "fukusimahatás" begyűrűzését. Persze az államnak a miniszteri szintű kontrollon, valamint az MVM tulajdonlásán keresztül vannak eszközei ahhoz, hogy ezt az emelkedést elhárítsa (például az MVM profitjának terhére), miközben a szabadpiaci szegmensben ennek lehetőségei korlátozottak. A magasabb áramárak jótékony hatással lehetnek a helyi termelőkre, főként a gázos egységek esetében, bár az elmúlt időszakban tapasztal olajár-emelkedéssel (ami közvetett módon megjelenik majd hazai gázárakban is) ez a 10 százalékos megugrás korántsem képes tartani a versenyt.