Botrányba fulladt a földtörvény végszavazása

A Jobbik elfoglalta az elnöki pulpitust a parlamentben, ezért elmaradt a név szerinti szavazás a földtörvényről. Teljes volt a káosz az ülésteremben, ahol végül megszavazták a földtörvényt, de annak törvényessége igencsak kérdéses.

"Hazaárulás!" – ezzel a felirattal húztak ki egy molinót a Jobbik parlamenti képviselői a földtörvényről elrendelt név szerinti szavazás előtt, mégpedig az elnöki pulpituson, ahol éppen a kereszténydemokrata Latorcai János elnökölt.

A Jobbik-frakció tagjai tiltakoznak az elnöki emelvényre felvonulva az új földtörvény elfogadása ellen, Vona Gábor az elnöki csengőt is átvette
A Jobbik-frakció tagjai tiltakoznak az elnöki emelvényre felvonulva az új földtörvény elfogadása ellen, Jobbik, Vona Gábor

A jobbikos képviselők a parlamenti ülésteremben tömött sorokban felvonultak a házelnöki pulpitusra, közvetlenül a parlamenti alelnök háta mögött, Vona Gábor frakcióvezető éppen Latorcai János mellett állt, miközben a kereszténydemokrata politikus folyamatosan arra szólította fel a renitens képviselőket, hogy hagyják el az elnöki emelvényt, és "ne kényszerítsék arra", hogy a parlamenti őrséget hívja.

Mivel a jobbikos képviselők nem mozdultak, sőt, Vona Gábor közölte Latorcai Jánossal, hogy nem mozdulnak, az alelnök szavazásra tette fel a kérdést: a Jobbik képviselőinek el kell hagyniuk az üléstermet, és a soron következő parlamenti szavazásokon sem vehetnek részt. A Ház ezt megszavazta, de a jobbikos képviselők nem mozdultak, Latorcai János nagy nehezen lejutott az elnöki pulpitusról. Előtte tíz perc szünetet rendelt el.

A jobbikos képviselők az elnöki emelvényen posztolnak, nyilván a performanszuk része, hogy kamerák sora örökítse meg, ahogyan a parlamenti őrség a tízperces szünet után kivezeti őket az ülésteremből, és így címlapfotók és szalagcímek lesznek – ellopják a show-t a szintén látványos demonstrációra készülő Ángyán József elől.

Az ülés a szünet után folytatódott. Latorcai János nem tudott visszamenni a helyére, így a vezérszónoki pultról, az elnöki asztal alól vezeti az ülést. Úgy döntöttek, a helyzetre tekintettel nem név szerint szavaznak a jogszabályról, hanem egyetlen gombnyomással – ám erre sem nyílik lehetőség. Latorczai János ugyanis az elnöki pulpituson hagyta a kártyáját, nem fér hozzá, nem tud szavazni, a jobbikosok pedig nem mozdulnak. Teljes a tanácstalanság. Az alelnök többször hívta a "parlamenti műszaki egységet", de nem vezetteti ki az ellenzéki párt képviselőit. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes is felsétált hozzá, hogy konzultáljanak, aztán hosszú percekig mindent állt.

A Jobbik-frakció tagjai tiltakoznak az elnöki emelvényre felvonulva az új földtörvény elfogadása ellen, Vona Gábor az elnöki csengőt is átvette
A Jobbik-frakció tagjai tiltakoznak az elnöki emelvényre felvonulva az új földtörvény elfogadása ellen, Jobbik, Vona Gábor

Később jelenlét-ellenőrzést tartottak, megállapították a határozatképességet, és szavaztak. A Jobbik eközben folyamatosan azt skandálta: "hazaárulók, hazaárulók..."

A törvényt 252 igen, 17 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadta el a parlament. A skandálás nem maradt abba, az elnök bejelentette, hogy Orbán Viktor miniszterelnök felszólal, de a jobbikosok nem hallgattak el, így a kormányfő végül nem beszélt. A munka más szavazásokkal folytatódott, ám a Jobbik folyamatosan skandált, az elnöki csengővel zajongott egészen az ülés végéig.

A földtörvény megszavazása közjogilag érvénytelen - érveltek később ellenzéki képviselők. Schiffer András álláspontja szerint azonban nem csupán a földtörvény, hanem az összes többi is, melyeket a kormánypárti többség az üléstermi botrány után elfogadott.

"A közjogi érvénytelenség több szempontból is fennáll a földtörvény esetében. Ha érvényesen név szerinti szavazást kért a Jobbik, azt nem lehet egy egyszerű házelnöki aktussal felülírni. Ezen túl a házelnöknek a házszabály szerint az elnöki pulpitusról kell levezetnie az ülést, de nem ez történt, sőt először a házelnök kártyája is ott maradt a helyén. A lényeg, hogy a szószékről nem lehet ülést levezetni. Természetesen a jobbikosok lehetetlenné tették, hogy az elnök gyakorolja jogait, hogy érvényesen vezesse az országgyűlés ülését, mégis lehetett volna számos közjogilag érvényes lehetősége a kormánypártnak, hogy legalább közjogi szempontból érvényesen verjék át a földrabló törvényt" - nyilatkozta Schiffer András az Indexnek.

Fidesz: szabályosan fogadták el a földtörvényt

A Fidesz-frakció álláspontja szerint a Jobbik rendzavarása ellenére is szabályszerű volt az új földtörvény zárószavazása. Rogán Antal frakcióvezető a Gulyás Gergellyel közösen tartott sajtótájékoztatóján azt mondta:az ülést vezető Latorcai János vezetésével a kormánypárti többség a Házszabálynak megfelelően döntött az új földtörvény szavazásakor.

Ehhez Gulyás Gergely frakcióvezető-helyettes hozzátette: nem történt eljárási szabálysértés, de még ha történt is volna, az sem járna a törvény automatikus megsemmisítésével. Azaz, nem történt közjogi érvénytelenség a földtörvény elfogadásakor. A Jobbik magatartásával kapcsolatban Rogán Antal úgy fogalmazott: az ország egész nyilvánossága megtapasztalhatta, hogy mi lenne akkor, ha a Jobbik valaha hatalomhoz jutna: "káosz, anarchia és erőszak". 

A Népszabadság kérdésére, nem lett volna-e egyszerűbb, ha az országgyűlési őrség kivezeti az ülésteremből az elnöki pulpitust megszállva tartó jobbikos képviselőket, vagy ezt azért nem akarták, hogy ne legyen címlapfotó az "aktus", Gulyás Gergely azt válaszolta: a Jobbik nyilván éppen ezt szerette volna elérni. Rogán Antal "bohóckodásnak" minősítette a jobbikos pulpitusfoglalást, szerinte ilyesmit az "óvodában csinálnak". Szintén munkatársunk felvetésére,  milyen szankciót látnának célravezetőnek a Jobbikkal kapcsolatosan - például, hogy kizárják a jobbikosokat a következő parlamenti ülésekről, vagy pénzbírságot szabjanak ki rájuk - sem Gulyás Gergely, sem Rogán Antal nem szerette volna megelőlegezni a házelnök döntését, de a Fidesz frakcióvezetője hozzátette: a lehető legszigorúbb büntetés kiszabását fogják kezdeményezni a házbizottság ülésén.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.