Az alkalmazottak attól tartottak, hogy az üzemet bezárják, és ha a gépeket is elviszik, futhatnak a pénzük után. Az EVM-nél a munkaügyi hatóság szabálytalan munkavégzés miatt leállította a gépek szétszerelését, vizsgálódott a katasztrófavédelem és a környezetvédelmi hatóság is.
|
Csak neked, mert mi már leléptünk Kurucz Árpád / Archív |
Nem sokkal később egy cseh beszállító, a teplicai Enaspol a. s. csődbűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tett. A cég jelentős mennyiségű alapanyagot szállított az EVM-nek, amely a termelést 2013 novemberében váratlanul felfuttatta, fizetni azonban nem akart. Így a csehek is integethettek 162 ezer euró követelésüknek.
A VDSZ sikkasztás miatt feljelentést tett, mert a vállalkozás 2013 utolsó hónapjaiban a bérterheket, szakszervezeti tagdíjat, de még a bírósági végzés alapján letiltott tartásdíjat is lenyúlta. A szakszervezet tavaly júniusban felszámolási eljárást kezdeményezett a céggel szemben, ami megrekedt. Az EVM vezérigazgatója Los Angelesben adott meghatalmazást egy ügyvédi irodának, amely itthon érvénytelen volt.
Nagyjából ötmilliárd forint értékű készterméket szállítottak el az EVM-ből 2013 utolsó hónapjaiban a dolgozók számítása szerint – mondta Székely Tamás, a VDSZ elnöke. A maradék alapanyag nagy részét is elvitték, ami a telephelyen maradt, időközben tönkrement. Az érdekvédő szerint az adóhatóságnak mindössze néhány gépsort sikerült lefoglalnia.
Hogy mi lett a feljelentések sorsa, Székely nem tudja. Annak idején a rendőrségen meghallgatták, de az ügy állásáról azóta nem kapott tájékoztatást. De legalább most felgyorsulnak az események, s a szakszervezet és a felszámoló közötti egyeztetés eredményeként akár még decemberben, de legkésőbb január elején megkapják az emberek a bérgarancia-alapból járó nettó hét-nyolcszázezer forintot. A 85 alkalmazott közös megegyezéssel válik meg a cégtől.
Székely szerint módosítani kellene a törvényt, hogy a bérgarancia-alap hasonló esetekben azonnal elérhető legyen a kiszolgáltatott helyzetbe került dolgozók számára.