Fantomhiánynak örülnek Matolcsyék
Nem értelmezhető az NGM számítása, nem világos, milyen módszertan szerint jött ki a 2,43 százalékos hiány, miután semmilyen konkrétumot nem említ a közlemény – mondta lapunknak egy, a kormányzat költségvetési gazdálkodásáról szóló jelentések készítésében jártas szakember, aki neve elhallgatását kérte lapunktól. A nemzetgazdasági tárca múlt pénteken tette közzé, hogy a költségvetés az egyszeri tételek nélkül 2,43 százalékos hiánnyal zárt 2011-ben, szemben az elvárt 2,9 4 százalékkal, amit óriási sikernek neveztek.
Ezzel szemben a KSH ma publikált államháztartási jelentése szerint tavaly a bruttó hazai termék (GDP) 5,5 százalékát érte el a deficit. Hol a hiba?
Érdemes tisztázni, mit fed a szaktárca és mit a KSH adata. Az NGM egyszeri tételek nélküli költségvetési hiányról írt. Egyszeri tétel például a magán-nyugdíjpénztári vagyon a bevételi oldalon, ezt valószínűleg mind a tárca, mind a KSH (a hivatal ezt jelzi is jelentésében) figyelembe vette. Ilyen még a MÁV konszolidációja, az szintén része a KSH-féle elszámolásnak. Az MFB 120 milliárdos tőkeemelése viszont teljes egészében nem vehető figyelembe, abból 40 milliárd adódik hozzá a hivatalos jelentés szerint a hiányhoz. Az önkormányzatok adósságkonszolidációja ellenben a központi költségvetésben kiadásként jelenik meg, így konszolidáltan nem vehető figyelembe. Szintúgy nem számít bele a Brüsszelnek küldött jelentés szerint a hiányba a Mol-papírok megvásárlása, aminek az IMF-hitel volt a fedezete.
A számok értelmezéséhez fontos lenne tudni, hogy ezeket a tételeket miként vette figyelembe az NGM, illetve azt is, hogy a magánnyugdíjvagyonnal kapcsolatban milyen elszámolást használtak. A KSH szőröstűl-bőröstül beszámította a visszavett összesen 2721,7 milliárd forintot. Ebből azonban egy méretes darab az államadósság csökkentésére ment el, s elképzelhető, hogy az NGM csak a költségvetés direkt céljaira felhasznált tételekkel számolt.
A Brüsszelnek küldendő EDP-jelentés részleteiből kiderül, hogy a helyi önkormányzatoknál tavaly méretes, 212,5 milliárd forintos többlet halmozódott fel. Ez javarészt az adósságkonszolidációnak tudható be, tehát összességében ettől nem javult az államháztartás állapota. Idén fordul a kocka, az önkormányzatoknál 94,8 milliárd forintos deficit várható.
Az is kiderül az adatokból, hogy a kormányzati szektor konszolidált bruttó adóssága egy év alatt 914,6 milliárd forinttal nőtt, s tavaly év végén elérte a 22 691,9 milliárd forintot. A Brüsszelnek küldött jelentés szerint 2012 év végén 22 951,4 milliárd forintra kúszik tovább a mutató. Tavaly a GDP 80,5 százalékának felelt meg az adósság, idén a tervek szerint 78,2 százalékra mérséklődik a GDP-hez mért állomány.