Maga a javaslat, s annak indoklása nehezen védhető. Van olyan szakember, aki szerint az egyenesen kínos a miniszterre nézve. Az csak egy dolog, hogy elszámolták az adókulcsot vagy az alapját képező forgalmat – mondják. Egyesek szerint akár egy tizedesjeggyel is elnézhették a számokat, mások szerint az adatokból az következik, hogy százmilliárdot meghaladó nagyságrendű bevétel jön ki a törvényjavaslat gigabyte-onként 150 forintos mértékéből. Ha valamilyen maximumot beépítenének, mondjuk egy előfizetésre hétszáz forintot, akkor is alsó hangon 50 milliárd forintra rúg az összeg. Amelynek, s ez a miniszter számára csak az egyeztetésen derült ki, egynegyedét állami cégek fizetik majd, mint az Antenna Hungária vagy az MVM.
Meglehetősen ellentmondásos az adó indoklása is: mintha a tárcánál csak most fedezték volna fel az internetet és az okostelefont, valamint a netes telefonalkalmazásokat: azt írták, hogy az adó oka pont az, hogy sokan ezek használatával kerülik el a még Matolcsy György által bevezetett telefonadó fizetését. Ezzel cáfolták is Rogán Antal magyarázkodását, miszerint a telefonadót nem az emberek, hanem a cégek fizetik. Az ügyfelek nem a Fidesz frakcióvezetőjének hisznek: az egyik mobilcég vezető munkatársa arról számolt be lapunknak, hogy szerdán alig adtak el mobilnet-előfizetést. A híreknek nagy a pszichés hatása, az ügyfelek óvatosak, mert tudják: az adó drágulást hoz.
|
Szerver. Milliárdok rejtekhelye Kurucz Árpád |
A szolgáltatók erőteljesen jelezték, hogy ha igaz az a kormányzati álláspont, miszerint a Skype, a Viber és hasonló szolgáltatásokat kívánták volna ezzel bevonni az adófizetés körébe, az nem sikerült. Azért sem, mert az internetforgalom töredékét jelentik a hanghívások. Ezt az NGM illetékesei maguktól nem tudták, és senkitől sem kérdeztek utána.
– Mindig segítettünk megadóztatni saját magunkat, megmondtuk azt is, hogy tudja majd az adót be is szedni az állam, de ezt nem! – kelt ki magából a miniszter előtt az egyik mobilcég vezetője, mások felháborítónak minősítették a tervet.
Havi 2500 forintért ügyfeleink átlagos forgalma száz gigabyte, azaz erre a díjra tizenötezer forint adót fizethetnénk – sorolta az ellenérveket a Digi képviselője. Az is kiderült, hogy a társasági adóleírás jó lehet a Telenornak, hiszen ők a kétforintos telefonadót is csökkenthetik így, igaz, ez az előny csak rövid távú. Az ügyfelek már most is tartózkodnak a szolgáltatások megvásárlásától, pedig még csak tervről van szó. Ezt az NGM is hangsúlyozta. A szavazásig módosítható az indítvány, de a szakma ezúttal a terv teljes visszavonását követeli.
Ennek oka, hogy az adó a GDP 10–12 százalékát adó hazai infokommunikációs szektort, így az egész gazdaságot veszélyezteti, noha a szektor az egyetlen, amelyik a válság alatt is növekedni tudott. Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége egyenesen rezsinövelésnek nevezte a kormányon belül sem egyeztetett tervet. A Hírközlési Érdekegyeztető Tanács szerint, miközben a világ internetforgalma exponenciálisan növekszik, az adóval visszafordítják hazánkat a digitális fejlődés útján. Nem szólva arról, hogy rövid úton vennék a kalapjukat az olyan sikeres, magukat magyarként bemutató technológiai cégek, mint a Prezi, a LogMe-In, hogy a többi vállalatról ne is beszéljünk. Az adó ellen hét végére tüntetés készül, amely két nap alatt a Facebookon 160 ezernél több like-ot gyűjtött.