Kitérő választ adott az ORFK arra a kérdésünkre, hogy a Panama-iratok magyar szálainak felgöngyölítése során eljutottak-e már a Hunguardhoz.
A nemzetközi Panama-botrány áprilisi kirobbanását követően Orbán Viktor kormányfő hamar megtette vonatkozó nyilatkozatát. (A Panama-botrányban oknyomozó újságírók nemzetközi együttműködése nyomán az derült ki, hogy a panamai Mossack Fonseca ügyvédi iroda segítségével a világ számos híressége igyekezett offshore-cégek mögé bújva lefaragni az adót.) A miniszterelnök a közrádióban arról számolt be: kéri az illetékes minisztereket a magyar szálak vizsgálatára, az ügyek mögött állók felderítésére, az eredmények közzétételére. Kormánya tagjaiban ugyanakkor tökéletesen megbízik, mert mindannyiuk leadja a vagyonnyilatkozatát – tette hozzá. Néhány nappal később már látványosan csendesült a kezdeti hév. A parlamentben már úgy fogalmazott: olyan jogi vagy magánszemélyekkel, amelyekkel az állam nem áll üzleti kapcsolatban, nem kíván foglalkozni. Egyszersmind a nemzetközi együttműködés nehézségeit ecsetelte. Mégis úgy véli, mindenki adózzon ott, ahol a pénzt megkereste. Ennek kapcsán a Fidesz-oldalnak csak szocialistaközeli ügyek ugrottak be.
Később a kormánypárti Magyar Időkben jelent meg konkrét neveket mellőző tudósítás a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) megfeszített kutatómunkájáról, ami akkor már nem kevesebb, mint 900 cégre terjedt ki. Eszerint a sajtóhíreket is figyelik.
A külső szemlélő számára a nyomozás főbb elvi alapvetései szinte teljes mértékben ráilleszthetők a Hunguard Kft.-re. A tanúsító cég hatalmas bevétel- és nyereségugrásához az elmúlt évek során piaci értékelések szerint jelentősen hozzájárultak a kormánypártok hozta jogszabályok. Ezek különböző ágazatokat köteleznek arra, hogy jelentős összegeket fizessenek tanúsításért a Hunguardéra kísértetiesen hasonlító cégeknek, gyakorlatilag tehát a Hunguardnak. A cég busás nyereségéből idén már egy új többségi tulajdonos, a máltai Javelin vitt haza több százmilliót. Ez nemcsak abban találkozik a nyomozás szempontjaival, hogy az itt megszerzett jövedelem adója már nem a magyar államkasszát gazdagítja. Lapunk kutatásai szerint ugyanis a Javelin offshore-szerű tulajdonosi hálója végén a valós irányító helyett pénzért névleges tulajdonlást vállaló Kinanis-csoport áll. Ez a cég, illetve egyik vezetője, Christos P. Kinanis ugyanakkor szerepel az interneten közzétett Panama-iratokban.