ÉVOSZ: az idén tovább zsugorodik az építőipar teljesítménye

Éves szinten az építőipari termelés 7-10 százalékos csökkenése várható az idén - mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke, hozzátette, hogy az első négy hónap 9,3 százalékos visszaesést mutat 2011 azonos hónapjaihoz képest.

A KSH hétfőn közölt adatai szerint az idén áprilisban az építőipari termelés 4,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 1,5 százalékkal magasabb volt.

Koji László kiemelte: az egyetlen pozitívum a KSH áprilisi jelentésében, hogy az újonnan kötött szerződések volumene magas értéket mutat. Véleménye szerint az emelkedés még akkor is figyelemre méltó, ha részben csak a tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest lett jó a szám. Úgy vélte, ha a következő hónapokban tovább tudna növekedni az új szerződések volumene, akkor már lehetne bizakodni abban, hogy az építőipar 2012-ben valóban eléri a mélypontot, és nem süllyed tovább.

Az alelnök emlékeztetett arra, hogy az idei év a hatodik rossz éve az építőiparnak, amely 2006 óta folyamatosan zsugorodik. Ennek következtében 2012 végéig a hazai építési vállalkozók piacuk 47 százalékát elveszítik, a különösen nehéz helyzetben lévő lakásépítési piacon pedig a piacvesztés mértéke eléri a 75 százalékot 2006-hoz képest.

Koji László megjegyezte, hogy az áprilisi új szerződések többségükben állami, önkormányzati megrendelésekhez, közbeszerzésekhez kapcsolódnak, amelyek nagyon fontosak ugyan, de az összértékük mindössze arra elegendő, hogy 7-10 százaléknál ne legyen nagyobb az építőipari ágazat visszaesése az idén.

Kifejtette, hogy a 2012 április végi szerződésállomány még mindig 11,2 százalékkal alacsonyabb a 2011 április véginél. Bizakodásra legfeljebb az adhat okot, hogy egyre kisebb az elmaradás a bázishoz képest. Ebből véleménye szerint arra lehet következtetni, hogy szeptember-október tájékán talán már eléri a mélypontot az építőipar, és 2013-tól egy nagyon enyhe élénkülés lehetséges.

Az ÉVOSZ alelnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy az építőiparban minden egy százalékos termeléscsökkenés ezer-ezerötszáz ember elbocsátását vonja maga után, vagyis az idei évre várt 7 és 10 százalék közötti csökkenés 10-15 ezer ember állásának a megszűnésével járhat együtt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.