Euróőrület és spekulációs láz Magyarországon
Tízmilliárdok vándorolnak valutába Magyarországon - írja a Privátbankár. Augusztusban a hazai befektetési alapok szépen gyarapodtak, s a lap számítása szerint kiemelkedő rekordösszeg, 41 milliárd forint ment devizába, a forintos alapokból pedig határozottan inkább elvitték a pénzt. Eurót 36 milliárd értékben, dollárt pedig ötmilliárdnyit helyeztek el az alapokban.
A magyar lakosságra már-már rá lehet sütni, hogy spekuláns: nemcsak azért, mert a nyolcvanas és kilencvenes években a várható egyszeri nagymértékű forintleértékelések előtt népmozgalommá vált a német márka buzgó vétele, hanem azért is, mert az utóbbi időben megint számszerűen kimutathatóan hasonló folyamatok zajlanak. Milliárdok, tízmilliárdok folynak devizába, ha a forint viszonylag erős, és hasonló összegek távoznak, ha gyenge. Valószínűleg a lakosság vásárlásainak, eladásainak is jelentős szerepe van abban, hogy devizánk árfolyama nem leng ki még jobban.
Az utóbbi időben szinte megszokottá vált, hogy az euró/forint hol 280-285 körüli szintre süllyed, hol pedig a 300 forintot kerülgeti, haladja meg. Augusztusban viszont sokáig 280 alatt volt, sőt egyszer a 275 forintot is megütötte az árfolyam, amit sokan úgy érezhettek, hogy ez már nagyon alacsony ár.
Nagyon valószínű, hogy ezt a hazai kisbefektetők többsége is így gondolta, mert a Bamosz adatbázisából kiszámítható adatok szerint a hónap során nettó 36 milliárd forintot fektettek be euróban jegyzett befektetési alapokba, további ötmilliárdot pedig dollárban denominált társaikba. Ha az alapokat sorba állítjuk pénzáramlás alapján, akkor az első öt helyen csupa eurós konstrukciót találunk.
A devizavásárlási tendencia – és a forint – egyébként már júliusban is igencsak erős volt: akkor 16 milliárd forintnyi eurót helyeztek el euróban denominált alapokban. Az MNB bankbetétekről szóló adatai is hasonló tendenciát jeleznek, az MTI szerint júliusban 19 milliárdnyi lakossági devizabetét-elhelyezés történt a bankszektorban, miközben a forintbetétek állománya erősen, 28 milliárddal csökkent.