EU-szankciók: Matolcsy szerint a magyar nemzeti érdeket szolgálja a döntés

Hosszúra nyúló vita után az unió pénzügyminiszterei jóváhagyták az Európai Bizottság javaslatát a Magyarországot illető kohéziós támogatások kötelezettségvállalásának részleges, 29 százalékos felfüggesztésére 2013-ra. Ezzel kapcsolatban a Tanács további 0,5 százalékos költségvetési kiigazításra vonatkozó ajánlásokat is elfogadott.

Az eredeti javaslathoz képest annyi az újdonság, hogy először nem szeptemberben, hanem június 22-én vizsgálják felül, hogy az ajánlásoknak megfelelően a magyar kormány fenntartható, konkrét intézkedéseket fogadott-e el és foganatosított, hogy elérje a 2012-es 2,5 százalékos hiánycélt, 2013-ban pedig az uniós előírás szerinti 2,2 százalék alatt tartása érdekében. Az ajánlásokban foglaltak magyar teljesítését a bizottsági elemzi, a szankciók felfüggesztéséről a pénzügyminiszterek döntenek.

A vita azért is húzódott el, mert Ausztria azt javasolta: halasszák el az eddig példátlan szankció megszavazását. Csehország, Lengyelország, Nagy-Britannia és Németország is hajlandónak mutatkozott megvitatni az osztrák javaslatot, miközben Franciaország keményen védte a bizottság javaslatát, és azt, hogy még kedden dönteni kell az ügyben. A vita végén konszenzusos döntés született, úgy tudjuk, a lengyelek tartózkodtak. A vita hangulatát az is befolyásolta, hogy az eurózóna pénzügyminiszterei hétfő este mozgásteret engedtek a szintén túlzottdeficit-eljárás alá tartozó Spanyolországnak, ami felvetette a kettős mérce vádját (míg hazánknak 2011-re, addig a spanyoloknak csak 2013-ra kell az uniós hiánycélt teljesítenie).

Olli Rehn pénzügyi biztos szerint a döntésnek ösztönzésként kell hatnia Magyarországra, hogy a saját költségvetési hiánycéljait hozza. A finn biztos szerint a magyar intézkedések természetének állandó jellegűnek kell lennie, azaz kerülni kell az egyszeri intézkedéseket. A dán elnökséget képviselő pénzügyminiszter, Margrethe Vastager szerint a Tanács döntése azt üzeni, „ha azt csinálod, amit mondasz”, akkor az unió azonnal felfüggeszti a szankciót. A dán elnökség szerint fontos, hogy a tagállamokat egyenlő bánásmód érje, de a szabályokat be kell tartatni. Rehn emlékeztetett: tavaly novemberben összesen öt országot szólított fel levélben megfelelő intézkedések megtételére a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatban, s csak Magyarország nem tudott megalapozott és fenntartható intézkedésekkel előrukkolni.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Brüsszelben újságíróknak nyilatkozva a Tanács döntését ésszerűnek és az európai, illetve a magyar nemzeti érdekekkel összhangban lévőnek minősítette. – Háromórás drámai vita után érkeztünk meg ide – fogalmazott a miniszter, aki szerint a megoldás megszüntette azt a kettős mércét, „amit eddig sokan európai barátaink közül alkalmaztak”. Matolcsy szerint a megoldás a magyar gazdaságpolitika eredményeinek elismerését is jelenti. Értékelése szerint a tagállamok legalább kétharmada kiállt Magyarország mellett, de csak a spanyolokat emelte ki, mint akik támogatták a magyar álláspontot.

Április 15-ig küldik el a magyar hatóságok a konvergenciaprogramot és a magyar strukturális reformprogramot, aminek mielőbbi elemzését vállalta a bizottság, s így Matolcsy szerint elvben lehetőség van arra, hogy a szankciókat még a június 22-i Ecofin (az unió pénzügyminisztereinek tanácsa) előtt függesztik fel. – Minden elszántságunk ott van, hogy teljesítsük a magunk által is vállalt célokat – fogalmazott a miniszter.

Lapunk kérdésére, hogy a bizottság új számításaira alapozott ajánlások miatt szükségesek lesznek-e további intézkedések, a miniszter úgy válaszolt: Magyarország strukturális reformprogramját, illetve a Széll Kálmán-tervben rögzített intézkedéseket maradéktalanul teljesíteni fogja a kormány. A Széll Kálmán-tervben foglaltak idei 83 százalékos teljesítését 100 százalék fölé viszi, és a jövő évi, jelenleg 73 százalékos teljesítést szintén 100 százalék felé viszik – magyarázta a miniszter. A bizottság eközben ennek a két programnak a részletes kifejtését várja a kormánytól.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter küldöttségének tagjaival beszélget az európai uniós tagországok pénzügyminiszteri találkozójának kezdetén Brüsszelben
Brüsszel, 2012. március 13. MATOLCSY György magyar nemzetgazdasági miniszter (k) küldöttségének tagjaival beszélget az európai uniós tagországok pénzügyminiszteri találkozójának kezdetén Brüsszelben. A tanácskozás napirendjén szerepel az Európai Bizottság javaslata, hogy 2013-tól fagyasszák be a Magyarországot megillető kohéziós, felzárkózatási támogatás egy részét, mert az ország nem teljesítette maradéktalanul a túlzott mértékű deficit lefaragására tett korábbi vállalását. (MTI/AP/Virginia Mayo)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.