Elena Flores: a növekedést ösztönözni kell

Az euróövezeti gazdasági válság számos kihívást hozott, így a növekvő adósságot csökkenteni, a potenciális növekedési ütemet helyreállítani, a magas munkanélküliséget mérsékelni, a versenyképességi hátrányt ledolgozni, a pénzpiaci stabilitást pedig helyreállítani kell – mondta Elena Flores, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főosztályának stratégiai, koordinációs és kommunikációs igazgatója.

Az euróövezeti gazdasági válság számos kihívást hozott, így a növekvő adósságot csökkenteni, a potenciális növekedési ütemet helyreállítani, a magas munkanélküliséget mérsékelni, a versenyképességi hátrányt ledolgozni, a pénzpiaci stabilitást pedig helyreállítani kell – mondta Elena Flores, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főosztályának stratégiai, koordinációs és kommunikációs igazgatója egy budapesti konferencián csütörtökön.

Az Európai Bizottság magyarországi képviselete által szervezett, "Az első európai szemeszter: európai és magyarországi tanulságok" című rendezvényen a brüsszeli szakember elmondta: az Európai Bizottság által szerdán bemutatott, 2012-es éves növekedési jelentés éppen ezeknek a kihívásoknak a kezelésére tesz javaslatokat. Főbb céljai között van a minőségi kritériumok által vezérelt költségvetési konszolidáció, a pénzügyi rendszer teljes helyreállítása, a növekedést elősegítő reformok végrehajtása, a munkanélküliség és társadalmi következményeinek orvoslása, illetve az európai közigazgatás modernizálása.

Flores kiemelte: a tagállamoknak a növekedést ösztönző módon kell végrehajtaniuk költségvetési konszolidációs programjaikat, ám az országok különböző csoportjainak más prioritásokat kell figyelembe venniük. Egyrészt, a mentőprogramban részt vevő államok számára a legfontosabb szempont a költségvetési célszámok teljesítése. Másrészt a túlzottdeficit-eljárás alatt álló országoknak arra kell figyelniük, hogy a romló makrogazdasági környezet ne hátráltassa a korrekció végrehajtását. Harmadrészt pedig a nagyobb költségvetési mozgástérrel rendelkező tagállamoknak nagyobb stabilizációs szerepre kell törekedniük, a középtávú stabilitás fenntartása mellett.

A közgazdász az adójogszabályok módosításánál is fontos szempontnak nevezte a növekedést. Az adózók körének kibővítésén túl arra kell törekedni, hogy olyan adózási módokat alkalmazzanak a tagállamok, amelyek kevésbé hátráltatják a növekedést. Így a munka helyett a fogyasztást, a környezetszennyezést és az ingatlanvagyont kell adóztatni, a nem hatékony adótámogatásokat ki kell vezetni. Javítani kell továbbá az adóbehajtás hatékonyságát, és fel kell lépni az adóelkerülés ellen – tette hozzá.

A pénzpiacok stabilizálásával kapcsolatosan kiemelte: kulcsfontosságú a bankok feltőkésítése. A válságkezelés szempontjából elengedhetetlen, hogy a feltőkésítéssel párhuzamosan a szükséges fékeket is kidolgozzák – tette hozzá.

Flores szerint a pénzpiacok stabilizálása hozzájárul majd ahhoz, hogy ismét teljesítsék legfontosabb feladatukat: a gazdaság finanszírozását. Kifejtette: azok a kis- és közepes vállalatok, amelyek nem képesek közvetlenül a piacról forráshoz jutni, a bankokhoz kénytelenek fordulni. Ebből a szempontból fontos az Európai Beruházási Bank szerepe – tette hozzá.

Az EU első gazdasági szemeszterének létrehozásáról szólva elmondta: célja, hogy előzetes konzultáció legyen a tagállamok költségvetéséről, illetve, hogy növelje az Európai Unió felügyeleti szerepét. Fontos cél továbbá, hogy az európai dimenzió közvetlenebb módon ágyazódjon bele a tagállami gazdaságpolitikákba. Elena Flores egy felvetésre kiemelte: az európai szemeszter teljesítésének vizsgálatakor nem szabad külön kezelni a "jól viselkedő" országokat, a teljesítést minden állam tekintetében szigorúan kell ellenőrizni.

Henning Röhreke, a német pénzügyminisztérium gazdaságpolitikai osztályának vezetője kérdésre válaszolva megismételte a német kormány elutasító véleményét a közös euróövezeti, úgynevezett stabilitási kötvények bevezetésével kapcsolatosan. Az Európai Bizottság szerdán ismertette erre vonatkozó javaslatait.

Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője beszédében elmondta: jóllehet az európai gazdasági kormányzás erősítésére vonatkozó javaslatok még kidolgozás alatt állnak, óriási politikai jelentőséggel bírnak. Kifejtette: az Európai Bizottság éppen azért ismertette már szerdán – két hónappal az előzetesen tervezett időpont előtt – a második gazdasági szemesztert felvezető elemzését, mivel így kellő idő áll rendelkezésre, hogy a tagállamok megfontolják az abban leírtakat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.