Bajban az Elcoteq: se munka, se válasz
Hónapok óta nem lehet rábírni a pécsi Elcoteq vezetőit arra, hogy nyilatkozzanak a főképp hálózati rendszereket, tv-paneleket és ledes lámpákat gyártó cég perspektívájáról. A jelek szerint azonban ezt a magatartást nem az elektronikai üzem irányítóinak titkolózási szándéka okozza, hanem az, hogy a pécsi cégvezetők sem tudják, mire számítsanak.
Ismert, hogy az Elcoteq Luxemburgban bejegyzett anyacége a nyáron csődvédelmi eljárást kért. A finn többségi tulajdonban lévő Elcoteq azért szorult erre a procedúrára, mert elvesztette megrendelései jelentős részét, s így hiteleit nem tudta időben törleszteni. Az anyacég helyzetét egyre inkább tükrözi a pécsi gyár sorsa. A nyár elején még 2700 alkalmazottnak munkát adó üzem augusztusban elbocsátotta 600 dolgozóját.
Mostanra a megmaradt létszám foglalkoztatása is megoldatlan, tudtuk meg Novodárszky Bélától, a cégnél működő szakszervezet vezetőjétől. Novodárszky szerint egy kanadai megrendelő szerződést bontott az Elcoteq-kel, így jelenleg egyetlen gyártósor termel a pécsi üzemben, amely legfeljebb pár száz embernek biztosít munkát. A szakszervezeti elnök az elmúlt két hónapban a cég minden szintjének vezetőit megkérdezte már, hogy mire készüljenek a pécsi gyár dolgozói, ám eddig egyik levelére sem kapott választ.
Lapunk is többször megpróbálta elérni az Elcoteq irányítóit, hogy pontos információt kapjunk a cég helyzetéről és kilátásairól, ám kísérleteink sikeretlenek voltak.
Az Elcoteq azért függ rendkívüli mértékben az elektronikai multik megrendeléseitől, mert a cég gyártásszolgáltatással foglalkozik, így nincs saját márkás terméke. Európában az Elcoteq – csődhelyzetéig – a legnagyobb gyártásszolgáltató cég volt. A finn vállalkozás 1998-ban költözött Pécsre, és eleinte 3-4 ezer embert foglalkoztatott. A létszám 2007-ben volt a csúcson, akkor 7 ezren dolgoztak a pécsi kft. üzemeiben. Azóta a létszám folyamatosan csökkent, ám még most is az Elcoteq a legnagyobb ipari foglalkoztató Baranya megyében. Ha a kft. összeomlik, akkor a megye 16 százalékos munkanélküli rátája 18 százalékra nő.