Eddig 7,3 millió amerikai munkahelyet követelt a válság
Októberben még 195 ezer munkahely megszüntetéséről szóltak a statisztikák. Az ADP szerint az ipari-termelő szférából 88 ezer, a szolgáltató szférából 81 ezren veszítették el az munkahelyüket. Az építőipar 44 ezer állást veszített - s ezzel már 34. hónapja tart a negatív szériája -, a pénzügyeseknél is folyik még a karcsúsítás, ezt most 17 ezren bánták.
A novemberi 169 ezer eltűnt álláshellyel szemben a Bloomberg hírügynökség által felkért 32 közgazdász átlagosan 150 ezret valószínűsített, azaz a válságból való kilábalás még mindig a vártnál nagyobb áldozatokkal jár. Az utóbbi kilencven év legsúlyosabb gazdasági válságából lassan kikecmergő Egyesült Államok munkaerőpiaca még mindig tetszhalotti állapotban van, s nincs elemző, aki a munkanélküliségi ráta további emelkedése ellen fogadna.
Ryan Sweet, a Moody's Economy.com 178 ezer állás novemberi elvesztését előrejelző közgazdásza szerint a negatív tendencia bőven belenyúlik 2010-be, jóllehet a munkaerőpiac a stabilizációs irányába mozdult el. A munkaerőpiac fejlődése, az állásteremtés, s az annak köszönhető bértömegnövekedés mindenképpen szükséges a fogyasztás felfuttatásához, a gazdasági növekedés nagyobb sebességre kapcsolásához.
A bejelentés hírére a New Yorki-i tőzsdeindexek azonnak elveszítették addigi napi nyereségüket. A Munkaügyi Minisztérium hivatalos foglalkoztatási adatai pénteken jönnek ki, az előrejelzések szerint 10,2 százalékra, 26 éves csúcsra ugrik a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban. A recesszió 2007 decemberi „nyitánya" óta a 7,3 millió állást számoltak fel a munkáltatók.