Durván csökkenhet a nyerőgépek száma
A tervezett nagyobb adóemelés következtében szinte biztosan nő az illegális játékok piaca, s az egész pénznyerő automatákat működtető ágazatot a fekete gazdaság felé tolja. Már csak azért is mert egy ilyen módosítás következtében a gépek számának csökkenése is felgyorsulna, amely mutató már amúgy is évek óta esik – hangoztatta Schreiber István, a Magyar Szerencsejáték Szövetség elnöke, a felszabadult, tiszta játékért szervezett kongresszus szünetében tartott sajtótájékoztatón. Amennyiben a tervezett – gépenkénti adóteher – a kormány által tervezett formában valósul meg, akkor jövő nyárra 7-8 ezer géppel kevesebb lehet a piacon, amely a jelenlegi állománynak mintegy 20 százaléka – tette hozzá.
Éppen ezért az Alapítvány a Felszabadult Tiszta Játékért nevű szervezet azt javasolja, hogy ne a jelenleg elképzelt vegyes, azaz egy fix és ezen fölül egy forgalomarányos adóterhet vezessenek be, hanem egy tényleges játékbevételen alapuló játékadó megalkotásában gondolkozzon a kormány – mondta Ottományi Anna a szervezet elnöke. (Ahogy korábban erről beszámoltunk hasonló javaslattal élt az MSZSZ is a napokban.)
Az alapítvány a piac átláthatóbbá tételét elősegítő javaslatokat is kidolgozott, amelyet a napokban hoznak nyilvánosságra. Ennek több elem már ismerté vált, így többi között egy, a pénznyerő automatákat on-line felügyelő ellenőrzési rendszer felállításában gondolkodnak. E mellett szigorítanák a üzemeltetés tárgyi és személyi feltételeit, valamint javítanának az engedélyezési és egyéb eljárások gyorsaságán is.
Az azonban újdonság, hogy a javaslatuk szerint kötelező lenne a szervezőnek, automatatulajdonosnak egy kauciót, vagy egyéb más garanciaalapot létrehozni, amelyből csőd vagy egyéb más problémák esetén kiegyenlíthetőek lennének a játékosokkal vagy az állammal szembeni kötelezettségek, így az adók vagy a bírságok.
Mint megjegyezték: a jelenlegi törvényalkotás ismét csak az adóemelésre koncentrál, az ágazat működésének javítását már nem kezeli. Balatonfüredi Sándor, az E-Casino Szakmai Szövetség jogásza ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy a kormányzat részéről egyeztetéseket nem folytatnak, folytattak a szakmai szervezettekkel, így javaslataikat is nehéz eljuttatni.