Csúnya, de nem meglepő a magyar GDP adat

Nem okozott meglepetést az elemzők körében a második negyedéves hazai GDP adat. Szerintük ez az időszak lesz a gödör mélypontja, s ezt figyelembe véve a kormány által számolt éves átlagos gazdasági visszaesés is megalapozottnak tűnik.

Egyáltalán nem okozott komolyabb meglepetést, hogy a hazai GDP 7,6 százalékkal csökkent a második negyedévben az előző év ugyanezen időszakához képest - állítják elemzők - miután a szakértői konszenzus 7,4 százalékos visszaesést jelzett előre. A KSH csütörtökön közzé tett előzetes adatai szerint április és június között a bruttó hazai termék 7,6 százalékkal, a naptárhatást figyelembe véve 7,5 százalékkal csökkent. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 2,1 százalékos visszaesést regisztráltak.

Feltételezhető, hogy a fogyasztás tovább romlott, ami rontott az előző negyedévi teljesítményen - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Németh Dávid, az ING Bank szakértője hozzátette, hogy nagy meglepetések aligha vannak, végleges adatok hiányában csak becsülni lehet, de szinte biztos, hogy az ipar, a szolgáltatói szektor, ezen belül elsősorban a szálláshelyek és a vendéglátás eredményei igen rosszak.

A bankok teljesítménye is gyengécske lehet, ám hozzáfűzte, hogy nem lenne meglepő, a mezőgazdasági bevételek a várakozásoknál jobban alakultak volna, ám például a kevesebb gabonatermés ellenére is túlkínálat és a nyomott árak jellemzik a piacot. Kifejtette: a várt adatnál valamivel rosszabb számok azért sem okoztak meglepetést, mert a jó néhány nyugat-európai országban a reméltnél valamivel nagyobb visszaesésről számoltak be - ez alól azért meghatározó gazdaságok, így a német és a francia is kivételt jelentett.

Mindketten kiemelték azonban, hogy a második negyedév az év legrosszabb mutatója lesz, vagyis ez volt a gödör alja. A GDP csökkenésének mértéke az év hátralévő részében folyamatosan mérséklődik. Ezt támasztja alá az is, hogy Németországban az előző negyedévhez képest már 0,3 százalékos növekedés volt április eleje és június vége között. Török Zoltán szerint ott már látszanak a kilábalás jelei, ez pedig a magyar gazdaság számára is reménykeltő.

Egybehangzó volt a véleményük arról is, hogy így a kormány által kalkulált éves átlagos 6,7 százalékos GDP visszaesés megalapozottnak látszik, ezért aligha kell újraszámolni az év hátralévő részében a költségvetési számokat. Török Zoltán szerint ráadásul az éves átlagos visszaesés a kabinet által kalkuláltnál is lényegesen jobb 6 százalék körüli lehet.

A Raiffeisen elemzője szerint a csökkenés mérséklődése egész a jövő év első feléig tart majd, míg 2010 második negyedévében akár már aprócska pozitív számokat is közzé tehet a KSH. Németh Dávid szerint erre viszont a jövő év második feléig nem sok esély van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.