Csökkenő magyar inflációt, 5 százalék körüli alapkamatot várnak Londonban
A novemberi inflációs adatsor pénteken esedékes közlése előtti első citybeli prognózisok mindegyike 5 százalék körüli, tizenkét hónapra számolt inflációs ütemet valószínűsít a 4,7 százalékos októberi ráta után.
Az MTI által szemlézett előrejelzések közül a BNP Paribas bankcsoporté éppen 5,0 százalékos éves drágulással számol, elsősorban az olajárakat követő üzemanyagár-emelkedés miatt. A ház szakértői megjegyezték ugyanakkor, hogy "a keresleti nyomás változatlanul negatív, és várhatóan így marad a következő hónapokban is".
A cég ennek alapján 2010 júliusától - amikor az áfaemelés hatásai már elenyésznek - a fogyasztóiár-infláció éles ívű csökkenését várja, és a jegybanki kamatcsökkentés folytatódására számít.
A BNP Paribas elemzői az MNB Monetáris tanácsának decemberi ülésére is újabb, fél százalékpontos enyhítést jósolnak, és előrejelzésük szerint a magyar jegybanki alapkamat 2010-ben 4,50 százalékig süllyed a jelenlegi 6,50 százalékról.
Hasonló magyarországi kamatmélypontot és meredek dezinflációt várnak jövőre a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni szakelemzői. A ház egyelőre nem adott külön novemberi inflációs előrejelzést, de előzetes távlati prognózisában közölte: az éves inflációs ütem "elképesztő mértékű", 2009 decembere és 2010 decembere között csaknem 400 bázispontos zuhanásával számol. A BoA-ML jelenleg érvényes előrejelzése szerint az idei negyedik negyedév végén az éves összevetésű infláció 5,2 százalék, 2010 negyedik negyedévének végén azonban már csak 1,3 százalék lesz.
A BoA-ML a cég londoni felzárkózó piaci elemző részlege által vizsgált tizenegy gazdaság közül Magyarországon valószínűsíti a legmeredekebb dezinflációt a következő egy évben.
E ház szerint is 4,50 százalékig süllyed jövőre az MNB alapkamata.
A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemző és befektetési részlegének szakértői 5,1 százalékos éves összevetésű novemberi inflációs prognózist adtak. A GS szerint a felhajtóerőt az éves bázishatások adják, mivel a szabályozott körön kívüli energiahordozó-komponens tizenkét havi összehasonlításban várhatóan pozitív tartományba emelkedik vissza.
A Goldman Sachs londoni elemzői szerint azonban nem valószínű, hogy a novemberre várt "csekély inflációs kiugrás" változtatna az MNB enyhítésre hajlamos alapállásán, miután az előző négy hónapban rendre elmaradtak az inflációs számok a várakozástól.
A GS elemzői változatlanul azzal számolnak, hogy a magyar jegybank decemberben is fél százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre, bár látnak esélyt arra is, hogy a legutóbbi piaci kilengések nyomán (amelyeket a dubaji adósságválság előtérbe kerülése okozott) a Monetáris Tanács ezúttal megelégszik egy negyed százalékpontos enyhítéssel.
A Goldman Sachs mostani előrejelzése az, hogy 2010 elejére 5,50 százalékig csökken az MNB-alapkamat, és mivel az éves infláció várhatóan a jegybank 3 százalékos célszintje alá lassul 2010 közepéig, a ház ennél nagyobb enyhítésre is lát módot.
A GS londoni elemzői megjegyzik ugyanakkor, hogy "a politikai zajongás", valamint a költségvetési kilátások bizonytalansága a választások közeledtével korlátozhatja az MNB mozgásterét.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegénél 5,0 százalékos novemberi magyarországi inflációt jósolnak. A cég szerint a várható gyorsulást az élelmiszer- és az üzemanyag-összetevőben belépő nagy bázishatások okozzák; az üzemanyagárak például tavaly novemberben 9 százalékkal csökkentek az előző hóról, az idén novemberben pedig hozzávetőleg 4 százalékkal emelkedtek.
A ház elemzői decemberre fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentést jósolnak, és azzal számolnak, hogy 5,50 százalékon éri el jövő évi mélypontját a magyar jegybank alapkamata.