Több mint negyven százalékkal nőtt a budai panellakások átlagára tavaly, az eladásukhoz szükséges idő pedig országszerte mindössze 24 napra csökkent. A vevők korábban meglehetősen erős alkupozíciója is alaposan gyengült, immár vannak olyan adásvételek, amelyek során a vevőknek egymásra kell licitálniuk az áhított ingatlanért. Budapesten 20 százalékkal drágultak a házak, lakások átlagosan, míg vidéken 8-10 százalékos az árnövekedés – derült ki az Otthon Centrum (OC) ingatlanközvetítő hálózat adataiból.
Minden jel szerint a piac felébredt 2008 óta tartó Csipkerózsika-álmából, és összesen 135 ezer adásvétel történt országszerte. Ez még csupán a fele a 2003-ban regisztráltnak, ám jócskán meghaladja az abszolút mélypontnak számító 2012-es esztendőt, amikor mindössze 85 ezer lakás cserélt gazdát.
A piac dinamikusan nő. Fokozatosan növekszik az ezer lakosra jutó tranzakciók száma – igaz, elsősorban Budapesten, a pezsgő gazdasági élettel rendelkező vidéki nagyvárosokban (Győrött, Kecskeméten, Pécsett, Szegeden), és azokon a településeken, ahol az elmúlt időszakban új beruházások létesültek. Ezekben az adatokban még elenyésző a decemberben bejelentett új otthonteremtési program intézkedéseinek hatása. A gyermekszámtól függő, de akár 10 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatás, a kedvezményes hitel és az új lakások áfacsökkentése még tovább élénkítheti a piacot, igaz, ennek hatásával kapcsolatban hallani szkeptikus hangokat is.