Céges bérlakásokkal csábítanák a dolgozókat
A McDonald's bérlakással toborozza a dolgozóit, mások az elmaradottabb országrészben vadásznak munkaerőt, ahonnan még egy rosszul fizető pesti állás is vonzó.
|
Kisütötték, hogyan legyen több dolgozó Mediaworks |
Különleges ajánlattal toborozza a McDonald's gyorsétterem-hálózat a fővárosi éttermeibe a dolgozókat: az „állásért lakás" program keretében a munkába állástól számított egy éven át a cég ingyen biztosítja a szállást a dolgozónak, azoknak csak a rezsit kell kifizetniük. A cégnél a Népszabadság érdeklődésére elmondták: a XVI. kerületben, illetve szeptembertől Budaörsön bérelnek egy-egy apartmanházat a dolgozóknak. A McDonald's az év eleje óta tízszázalékos béremelést hajtott végre, személyzeti fogyasztást biztosít, valamint akár százezer forintig támogatja dolgozói tanulmányait. A felsorolásból is látszik, hogy a cég immáron mindent bevet, hogy új munkaerőhöz jusson.
Míg öt-hat éve nem volt probléma egy-egy pozíció feltöltése, ma már az. A dolgozók komoly része külföldre vagy éppen jobban fizető éttermekbe távozott. „Éttermeinkbe folyamatosan tudunk felvenni munkatársat" – írta nemrég a McDonald's közleménye, ami annyit tesz: gyakorlatilag mindenütt akad betöltendő állás.
Nem a gyorsétteremlánc az egyetlen, amelyik lakhatás megkönnyítésével próbálja magához édesgetni a munkavállalót. Az év elején a Mercedes jelentette be, hogy bérlakásprogramot indított. A dolgozók egy része a Mercedes apartmanházában 22 ezer forintért kaphat egy lakást. Mások is foglalkoznak a bérlakásprogram ötletével. Az álláshirdetési portálokon főleg a vidéki, keresett mérnöki pozíciókat egyre gyakrabban lakhatás biztosításával hirdetik meg.
A munkáshiány sújtotta kiskereskedelemben az egyik hipermarketnél is komolyan felmerült a lehetőség, hogy a lakhatás biztosításával csábítanák az észak-magyarországi megyékből a dolgozókat. Mivel erről még nem döntöttek, a cég nevét nem írhatjuk le. A Balaton-felvidék egyik kézműves borászatában, Figuláéknál pedig a szőlőt kézzel szedő brigádnak inkább megvették a kisbuszt, hogy biztosan rendelkezésre álljanak szüretkor.
A lakhatás a munkavállalás egyik döntő tényezője lehet – derül ki a Randstadt humánpolitikai szolgáltató felméréséből. E szerint a magyar munkavállalók legalább fele a lakóhely közvetlen közelében vállal munkát, és csak ötödük hajlandó – vagy kénytelen – huzamosabb ideig utazni a munkahelyére. A hatalmas munkaerőhiány miatt a munkaerő-toborzó cégek egyre inkább a keleti országrészre figyelnek.
A Randstadt a napokban jelentette be, hogy új irodát nyit Debrecenben, mert a régióban magas a munkanélküliség, az országos átlagtól elmarad a bérszínvonal, azaz potenciálisan rengeteg az olyan jelölt a régióban, akit sikerrel tudnak elhelyezni egy-egy ügyfelüknél. Igaz, Debrecenben az olcsó munkaerő és a város már meglévő, fejlett infrastruktúrája csábító a befektetőknek, így nem lesz sokáig munkaerőforrás.
Otthoni képzéssel oktatnák az informatikust
Három év alatt megszüntethető a hazai, jelenleg 22 ezer fősre becsült szakemberhiány az online IT-tanfolyamokkal – ígérte meglehetősen ambiciózusan a NetAcademia informatikai oktatóközpont. A cég szerint a hagyományos, tantermi oktatás elavult módszer, az online tanfolyamoké a jövő. Az alaptanfolyamok ingyenesek lennének, míg a haladó képzések a korábbi oktatótermi díjak töredékéért vehetők igénybe.