Cáfol a Vegyépszer: nem béreltek repülőt Martonyinak
Martonyi János külügyminiszter nem a Vegyépszer bérelt magánrepülőgépével utazott Líbiába 2011 karácsonya előtt – állítja a lapunkban megjelent hírt cáfolva a csődvédelem alatt álló társaság. Közlésük szerint a cégcsoport vállalatai egyáltalán nem béreltek repülőt sem saját vezetőik, sem mások líbiai utazásaihoz.
Lapunk megkeresésére a társaságnál közölték: Nagy Elek, a Nemzetközi Vegyépszer Zrt., illetve a Vegyépszer Hungária Zrt. főrészvényese, maga fizette a repülőjegyét, s a Tripoliba tartó magyar delegáció többi tagjának az útját sem pénzelték.
A Vegyépszernél azt nem cáfolták, hogy a külügyminiszter Nagy Elek társaságában repült. Az utazástól indulás előtt többen visszaléptek – köztük a Malév képviselője. A csoportban végül csak két üzletember maradt, egyikük a Mol Zrt. egy meg nem nevezett igazgatója, a másik feltehetően a Vegyépszer főrészvényese.
A Külügyminisztérium ezzel együtt nem cáfolta, amit Tóth József korábbi külügyi szóvivő lapunknak megerősített: Martonyi János a kormányzati gyakorlattól eltérően, tavaly év végén nem menetrendszerű légijárattal, hanem egy magánrepülőgéppel utazott Líbiába. Az utazás költsége hozzávetőleg négyszázezer forint volt, így a hivatalos látogatás kevesebbe került, mintha a külügyminiszter számára megváltották volna a kereskedelmi járatra szóló repülőjegyeket.
Továbbra sincs válasz arra, kinek a repülőgépe volt a magyar delegációt szállító Bombardier Challenger 601-es repülőgép. A Vegyépszernél állítják: a cégcsoportnak nincs repülőgépe.
Nagy Elek, a vállalatbirodalom főrészvényese szerint a Martonyi János útja körüli találgatások meg sem kezdődtek volna, ha a Népszabadság cikkének szerzője – a cég illetékesei szerint – körültekintőbben jár el, és válaszol a Vegyépszer hozzá intézett kérdéseire. A társaságnál ugyanis úgy gondolták: mielőtt érdemben reagálnak az újságíró vállalatukat legfeljebb közvetve érintő ügyben feltett kérdéseire, természetes, ha tájékozódnak, a náluk informálódni próbáló személyről, illetve szándékairól. Érdeklődésükre azonban nem kaptak választ, s míg a felek kölcsönösen egymásra vártak, elkészült a cikk. Így fordulhatott elő, hogy a magyar delegáció tavaly decemberi útjáról a Vegyépszer szerint hamis információk láttak napvilágot.
Ami, úgy tartják, felesleges volt, hiszen a Nemzetközi Vegyépszer líbiai vállalkozásáról korábban éppen a Népszabadság számolt be. A társaságnál nem csinálnak titkot belőle, hogy 2010-ben a líbiai kormány képviselőivel megkötött szerződésük a legkevésbé sem a remélt eredményt hozta. Holott, ha megvalósul, a beruházás évtizedek óta a magyar építőipar legnagyobb külföldi projektje lenne, amely közvetlenül több száz hazai vállalkozásnak, rajtuk keresztül több ezer magyar dolgozónak adhatna munkát.
Az Al-Zawiya város infrastruktúra-fejlesztésének első ütemére aláírt szerződés értéke meghaladta a 80 milliárd forintot. Az első invesztíciókat azonban a beruházás megvalósításához a Vegyépszernek kellett elvégeznie: a cég több milliárd forintot költött a tengerparti nagyvárosban tervezett munkálatok előkészítésére. A 2011-es líbiai események miatt viszont a projekt leállt, a cég helyi irodáját a harcok során lerombolták, a kiszállított munkagépek használhatatlanná váltak, vagy eltűntek. A magyar építőipar mély válsága mellett az óriási líbiai veszteség is hozzájárult ahhoz, hogy a Nemzetközi Vegyépszer súlyos helyzetbe került és kénytelen volt csődvédelmet kérni.
Nagy Elek líbiai utazásának az elsődleges célja éppen ezért a kapcsolatok rendezése volt. Mint mondják: a vállalat vezetése mindent elkövet azért, hogy a líbiai helyzet konszolidálódásával a beruházás folytatható legyen. Ennek érdekében tárgyalásban állnak az új tripoli kormány illetékeseivel, és cégük képviselői az elmúlt hónapokban számos alkalommal utaztak a helyszínre. A Vegyépszernél bíznak benne, hogy az egyeztetések sikeresen zárulnak. Ez ugyanis nem csupán a társaság és alvállalkozói érdeke, de a magyar építőipar számára is fontos eredmény lenne.
Arra továbbra sincs válasz, hogy a külügyminiszter utazását miért nem szervezték átlátható módon, illetve, ha a biztonsági okok miatt ez nem volt lehetséges, miért nem adtak legalább utólag teljes körű tájékoztatást.