Brüsszel nyeregben érzi magát: Magyarország sorsa dőlhet el január 11-én

Jövő hét szerdán tehát eldőlhet, megállapodhat-e egyáltalán Magyarország az EU-val és az IMF-fel. Miközben ugyanis Fellegi Tamás Washingtonban tárgyal, Brüsszelben arról születhet döntés, hogy Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárás indul az új jegybanktörvény miatt, amire még nem volt példa az EU-ban.

Jövő hét szerdán, amikor Fellegi Tamás megkezdi tárgyalásait Washingtonban az IMF képviselőivel, Brüsszelben az Európai Bizottság 4 ügyet is tárgyal, melyek mindegyike érinti Magyarországot. Január 11.-én várhatóan Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárás indul az MNB-törvény miatt. Ilyen soha nem volt még az EU-ban. Egyben az is kiderül, hogy megállapodhat-e egyáltalán Magyarország az EU-val és az IMF-fel.

A Bruxinfo szerint fontos állomás lehet a Brüsszel és Budapest között zajló erőpróbában január 11., az úgynevezett biztosi testület első idei ülése. A bizottságnál mostanra vaskos magyar paksaméta állt össze, amit négy dosszié alkot.

Ezek: a Viviane Reding állampolgársági jogi biztos által figyelemmel kísért ügyek a bírák nyugdíjazásától kezdve az adatvédelmi ombudsman hivatalának megszűnéséig; az Olli Rehn reszortjának számító jegybanktörvény és a hazánkkal szemben folyó deficiteljárás következő állomása (Brüsszel akár szankciókkal is sújthatja Magyarországot); végül pedig a tárgyalások esetleges megkezdése a Magyarország által az IMF-től és az EU-tól kért elővigyázatossági hitelmegállapodásról.

A Bruxinfo úgy tudja, hogy a fenti ügyekből háromban konkrét lépéseket is tehet majd a testület, így a jegybanktörvénnyel kapcsolatban is. Brüsszelben elsősorban azt vizsgálják, hogy az év végén elfogadott magyar törvények megfelelnek-e az uniós jognak. Kedden Olivier Bailly szóvivő jelezte is, hogy a magyar törvénygyár fordulatszámát felvették Brüsszelben is.

A legrosszabb esetben jövő hét szerdán a bizottság akár kötelezettségszegési eljárást indíthat hazánk ellen, méghozzá a jegybanktörvény miatt. Egyre több jel mutat arra, hogy Brüsszel megelégelte a magyar kormány makacskodását, könnyen elképzelhető, hogy az MNB-törvény módosításához kötik majd a tárgyalások újraindítását is. Brüsszel szerint a törvény nem garantálja a jegybank függetlenségét, amit az uniós alapszerződés minden tagállamnak előír.

A magyar kormány már többször is jelezte, véleményük szerint az MNB függetlensége a jogszabállyal továbberősödött, az kompatibilis az európai jogrenddel és beleépítették abba az EKB javaslatait is. A központi bank korábban kritizálta, hogy új alelnökkel bővül a jegybanki vezérkar, akit a kormányfő nevez ki - ez továbbra is így van. Az is benne maradt az elfogadott törvényben, hogy a Monetáris Tanács tagjainak számát 7 főről 9-re emelik - az EKB ezt is kritizálta korábban.

Ha a bizottság eljárást indít, Magyarország lehet az első olyan tagállam az EU történetében, aki ellen a jegybanki függetlenség miatt indul eljárás. A BruxInfo úgy tudja, hogy sem a bizottság, sem az IMF nem hajlandó addig tárgyalni Magyarországgal a kormány által kért elővigyázatossági (vagy készenléti) hitelkeretről, ameddig a jegybanktörvény körüli jogi bizonytalanságok nem tisztázódnak.

„Jelenleg nincs tervbe véve a Bizottság küldöttségének visszatérése Budapestre” – közölte a BruxInfo kérdésére Olivier Bailly. Úgy tudni, hogy sem a bizottság, sem az IMF nem hajlandó addig tárgyalni Magyarországgal a kormány által kért elővigyázatossági (vagy készenléti) hitelkeretről, ameddig a jegybanktörvény körüli jogi bizonytalanságok nem tisztázódnak.

A helyzet politikai alkuval oldódhat meg, mindenesetre Brüsszel most nyeregben érzi magát. Az Európai Bizottság szerint Magyarországnak nem lehet érdeke, hogy a helyzet tovább romoljon a felek között. A Bruxinfo úgy tudja, washingtoni útja után Fellegi Tamás Olli Rehnnel találkozik majd. (Privátbankár)

A Barroso vezette Európai Bizottság első 2012-es ülésén négy pontban is elmeszelheti Magyarországot
European Commission President Jose Manuel Barroso holds a news conference on new economic governance at the EU Commission headquarters in Brussels November 23, 2011. The European Commission proposed on Wednesday new, intrusive laws to make sure budgets of euro zone countries do not break EU rules and that their borrowing falls, which could lead to joint debt issuance in the future. REUTERS/Francois Lenoir (BELGIUM - Tags: POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.