Borús kép a magyar gazdaságról: zuhanás 2005-be
A nem éppen derűlátó nyári előrejelzését tovább rontotta a Kopint-Tárki, amely most úgy véli, hogy ebben az évben 1,2 százalékkal csökken a bruttó hazai termék (GDP), s jövőre is csupán 0,5 százalékos emelkedésre lehet számítani. A rossz teljesítményt befolyásolja természetesen a külső környezet alakulása, illetve a magyar kormány által alkalmazott költségvetési megszorítás.
A belső és a külső kereslet szűkülése nyomán gyengül az ipar teljesítménye, s éves átlagban idén a termelés csökkenése prognosztizálható. A vállalati körben készített felmérések arra utalnak, hogy a feldolgozóipart igen borús hangulat jellemzi. Az építőipar termelése az év első hét hónapjában 7,3 százalékkal csökkent, s hamarosan a 2005-ös teljesítményének a felére zuhan vissza. Az export és az import a múlt évhez képest lassuló iramban bővül.
A beruházások ebben az évben hét-nyolc százalékkal esnek vissza, jövőre további öt százalékkal. - Amíg nincs beruházás, nem kap erőre a magyar gazdaság – mondta az előrejelzés közzététele után Palócz Éva igazgató. Hozzátette: az eddigi húzóágazatok – a járműgyártás és jelenleg az élelmiszeripar kivételével – egyre kevésbé támogatják a magyar gazdaságot.
A megemelkedő adóterhek miatt a reálkereset a versenyszférában 1,5, a költségvetési szektorban 9,5 százalékkal zsugorodhat, így csökken a háztartások fogyasztása és megtakarítása is. Az Európai Unió legmagasabb inflációs rátáját, éves szinten 5,7 százalékot Magyarországon mérik.
A kutatóintézet számítása szerint idén és jövőre a GDP arányában 2,9 százalékos költségvetési deficit és 78 százalékos államadósság várható.
Kérdésekre elmondta Palócz Éva: az IMF megállapodásnak nincs alternatívája, mert az államadósság magas kamatai miatt finanszírozhatatlanná válik az ország. Ám amíg tető alá hozzák a szerződést a nemzetközi pénzügyi szervezettel, addig többlet százmilliárdok mennek el kamattörlesztésre, ennek ára pedig az újabb és újabb megszorításokban csapódik le.
A Kopint-Tárki szakértői egyébként még nyáron azt javasolták, hogy a félszuperbruttó kivezetését el kéne halasztani, ezáltal a költségvetés biztos százmilliárd forint bevételhez jutna. - Minthogy a múlt héten ezt nem jelentette be Matolcsy György gazdasági miniszter, így ezt a százmilliárdot most máshonnan kell elvenni – jegyezte meg Palócz Éva.