Bojár: ilyen helyzetben nincsenek tabuterületek

Fel kell készülni arra, hogy a vihar nagyobb is lehet annál, mint amekkorára számítunk - vélik az általunk megkérdezettek szakemberek az utóbbi hetekben ismét aggasztó jeleket produkáló gazdaság kilátásairól. Két elméleti és három reálgazdasági szakértő keresi a választ, mi vár ránk a következő években, és mit tehetnek a kormányok, hogy ne a legrosszabb következzen be.

BOJÁR GÁBOR, GRAPHISOFT

Bojár Gábor
Bojár Gábor

– A Graphisoftnál most nem érezzük azt, amit 2008-ban. Akkor rögtön tapasztalható volt a kereslet visszaesése. A mostani jobb helyzetnek persze lehetnek egyedi okai, miután a német és a japán eladásaink nőttek. Európában a német gazdaság az, amely leginkább képes dacolni a nehézségekkel, míg a szigetországban néhány nagy szerződést sikerült megkötni, amit hosszú, 5–10 éves munka előzött meg – mondta a Népszabadságnak Bojár Gábor, a Graphisoft egykori tulajdonosa, a cég igazgatóságának tagja, aki ma leginkább az általa létrehozott iskolának, az Aquincum Institute of Technologynak él.

– A jelenlegi helyzetet „újságolvasói” pozícióból tudnám a legjobban megítélni – fogalmazott –, s ez alapján nagyon komoly problémát látok, ami Amerikát illeti, és amelyhez döbbenetesen hasonló folyamatok zajlottak Magyarországon is, melyek komolyan hozzájárultak a válság elmélyüléséhez. A pártok számára az egymással való leszámolás fontosabb volt, mint az ország gazdasága. A republikánus oldal mindennél előbbre valónak tartja az elnök, Barack Obama megbuktatását, és ezért semmilyen ár nem drága. Három éve hatalmas stimulusokkal még valahogy életet leheltek a gazdaságba, azonban ennek jelentékeny eladósodás volt az ára, az ebből fakadó problémát pedig most kezelni kell. Ehhez az egymással szemben álló pártoknak sokkal jobban együtt kellene működniük. Mindez Magyarországon is ismerősen hangzik – jegyezte meg.

A legnagyobb gondok közül is elsődleges feladat lenne az adóssághegy kezelése. Az irányítás még nem csúszott ki a kezekből, ám hogy ez ne is történhessen meg, fájdalmas lépésekre lenne szükség, ami bizony egyes szavazói körök szimpátiájának elvesztésével járna. Arcátlan az a hozzáállás például, ahogy a legvagyonosabb emberek adóterheit csökkentenék. Tudomásul kell venni, hogy ilyen helyzetben nincsenek tabuterületek, érinthetetlenek, jogaikat mindenekfelett őrző rétegek. (A világ leggazdagabb embereinek szűk elitjébe tartozó Warren Buffett éppen a napokban publikált egy írást a New York Times hasábjain, ahol arra hívta fel a figyelmet, hogy véget kell vetni a „szupergazdagok” kényeztetésének. Ahogy fogalmaz: elfogadhatatlan, hogy míg a középosztály vagy az alatti társadalmi rétegek számára olykor a havi megélhetés is gondot jelet, addig a leggazdagabb emberek adókedvezményeket kapnak.)

Akad egy mostanában egyre többet emlegetett pont, amelyben az Egyesült Államok jobban áll, mint Európa. Ez a demográfiai helyzet. Az amerikai társadalom kevésbé öregszik az európai államokkal összevetve, ami több lehetőséget biztosít a tünetek kezelésére. Magyarországon pedig még az európai átlagnál is rosszabb a viszony. Ezen kívül további körülmény is rontja a hazai lehetőségeke . Ebben a helyzetben indokolt lehetne a gazdaságnak egy devizaleértékeléssel stimulust adni. A közgazdászok egyetértenek abban, hogy Görögországnak is könnyebb lenne kimászni a bajból, ha lenne egy devizája, amit leértékelhet. Nekünk van, ám mindezt mégsem lehet megtenni, mert így a lakosságra rakódó terhek elviselhetetlenné válnának. Ebben a helyzetben ez az igazi dráma, hiszen így egy adu a kezünkben marad. Bojár Gábor ezzel együtt hisz abban, hogy a liberális demokráciák a saját válságukból ki tudnak gyógyulni, fel tudnak épülni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.