Bod Péter Ákos: Matolcsy politikája megbukott
Járai Zsigmond és Kopits György után most Bod Péter Ákos nyilatkozott úgy a Matolcsy György nevével fémjelzett gazdaságpolitkátról, hogy az "kudarcos". A volt jegybankelnök szavaira feltehetően később reagál a nemzetgazdasági tárca, mint ahogy azt tette a másik két közgazdász kritikái után.
Bod Péter Ákos az InfoRádiónak úgy nyilatkozott a kormány gazdaságpolitikájáról, hogy mindenképpen irányváltásra van szükség, ez még akkor is így lenne, ha nem folytatnánk - vagy legalábbis akarnánk - tárgyalásokat az IMF-fel és az EU-val. Az unortodox magyar gazdasági felfogásról azt mondta, "lehet mondani, hogy megbukott, a kormányzati ígéretek egy része valóra vált, másik részük nem; mindenképpen be kell rendezkednünk egy új szakaszra". A Corvinus egyetem tanára szerint tehát fordulatra van szükség, bizonyos kormányzati tervekről le kell mondani, ez pedig személyi- és felfogásbeli változást is megkívánhat.
Az egykori ipari miniszter, aki korábban konzervatív miniszterelnök-jelöltként is felmerült, úgy gondolja, hogy mindenképpen fel kell gyorsítani a tárgyalásokat az IMF/EU-párossal, de ha meglesz a megállapodás, az még nem jelenti azt, hogy egyben gazdasági növekedés is lesz.
A miniszterelnök minden mondatában növekedésről beszél, még akkor is, amikor pénzügyi szigort ígér. Egyértelműen van egyfajta várakozás ebben a kérdésben, de az a becsületes, ha az ember egyértelműen kimondja: nem lesz növekedés. Ez ugyan nem jó hír, de nem tragédia, mert most konszolidációs szakaszban van Magyarország - mondta Bod.
A közgazdász szerint szerint ugyan nem tudni mivel fog járni egy megállapodás a nemzetközi szervezetekkel, de annak mindenképpen pozitív hozadéka lesz, méghozzá az, hogy az "improvizáció helyét átveheti a kiszámítható gazdaságpolitika".
Az IMF-fel folytatandó tárgyalások egyik kulcskérdése a Magyar Nemzeti Bankkal kapcsolatos szabályozás, és időről időre előkerül a hírekben a jegybank devizatartaléka. Ezzel kapcsolatban Bod Péter Ákos hangsúlyozta, hogy a jegybanki devizatartalék az, aminek hívják: tartalék, amellyel nem lehet kezdeni semmit, nem használható fel fejlesztésre - hangsúlyozta a közgazdász. Fejleszteni hitelekből lehet - tette hozzá.
Az MNB devizatartaléka elég magas, kicsit talán túl nagy összeg is, "abban az értelemben, hogy a politikusok felfedezték, és a pénz illata megindította a nyálelválasztásukat" - mondta a közgazdász. "Ahhoz azonban nem elég, hogy megfékezze a pánikot, amely kitörne, ha a kormány hozzányúlna a devizatartalékhoz" - figyelmeztetett.