Benzinárak: a végtelen felé

A GKI Energiakutató szerint a jövő héten további 3-4 forinttal emelkedhet a benzin amúgy is rekordszintű tarifája.

Az elmúlt egy hét nemzetközi piaci folyamatai alapján 3-4 forintos benzin- és 1-2 forintos gázolajáremelést valószínűsít a jövő hétre a GKI Energiakutató.

Ez alapján a NOL becslései szerint átlag 440 forintos benzin- és 444 forint körüli gázolajtarifa alakulhat ki. Ezzel a benzin "természetesen" ismét rekordszintűre drágulna.

A GKI ettől némileg eltérő, 444-es benzin- és 442-es gázolaj-átlagtarifát becsül. Az intézet számításai alapján a benzin átlagtarifája már megelőzné a gázolajét. (A jelentős helyi árszórás miatt az átlagszámítások ilyen mértékű eltérése nem számottevő.)

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása - hangsúlyozza a GKI Energiakutató. Az elmúlt egy hétben az üzemanyagok ára a nemzetközi piacon tovább emelkedett. A prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) az északnyugat-európai piacon az elmúlt héthez képest átlagosan 2 százalékkal, míg a motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára heti átlagban 0,9 százalékkal emelkedett. A forint a dollárral szemben a múlt heti 2,6 százalékos gyengülése után ezen a héten 0,2 százalékkal tovább gyengült.

A már literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a héten a benzin esetében 2,1 százalékos, míg a gázolaj esetében 1,1 százalékos emelkedést mutatnak.

A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a benzin esetében 3-4 forint, míg a gázolaj esetében 1-2 forint áremelést indokolnak.

Az elmúlt egy év során az üzemanyagárak jelentős mértékben emelkedtek: a benzin közel 16 százalékkal, míg a gázolaj 18 százalékkal. A havi átlagkeresetek ettől elmaradó növekedése következtében tavalyhoz képest 11 százalékkal kevesebb benzint és mintegy 12,5 százalékkal kevesebb gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.

Az Eurostat jelentése szerint egyébként az uniós tagállamok közül immár Magyarországon a legmagasabb, 5,9 százalékos az éves drágulási mérték. Ezt a KSH elsősorban az energia- és élelmiszerárak emelkedésének tudja be. A honi energiaáremelkedési adatra ugyanakkor a lakossági gáz- és áramtarifa alig hat, mivel azt a kormány nem emelte az inflációnál nagyobb mértékben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.