Bemutatták a világ legnagyobb mobilját

A mobilvilág legnagyobb éves eseményén a szoftver és a tablet legalább annyira számít, mint a mobil. Továbbra is mindenki az Apple-lel kíván versenyezni – a barcelonai Mobile World Congressről jelentjük.

Új formában nyitott ma ki a Mobile World Congress, amely minden februárban Barcelonában felvonultatja az iparág színe-javát. Idén az idő hűvösebb, mint szokott, a hangulat azonban nem, sőt minden eddiginél pezsgőbb, köszönhetően például annak, hogy az eredeti telefonos-hálózatos tematikánál mára többet tud a vásár, méghozzá sokkal.

A Mobile World Congress 2013-nak a Fira Gran Via ad otthont; annak ellenére kellett helyszínt cserélni, hogy a korábbi, történelmi épületekben berendezett kiállítási terület szinte ikonikussá vált az utóbbi években. Volt ugyanis egy elég nagy baja: kinőtte a kiállítás. Tavaly már zsúfolásig megtöltötték a 165 ezer négyzetméteres helyszínt, amely nemcsak kicsi volt, hanem a bejárásával is adódtak gondok. Az új viszont elképesztő nagy, másfélszer akkora, modern, felépítésében mégis kellemes: számtalan szabadtéri pihenőövezet segít a látogatóknak, ha már lejárták a lábukat, vagy épp szusszanni szeretnének két újdonság közt.

Kütyü-szempontból a helyzet kettős: egyrészt rengeteg az újdonság, másrészt óriási durranásra senki nem számít, talán az ingerküszöb emelkedése, talán amiatt, mert ma már a gyártók a legnagyobb újdonságaikkal nem várják meg az évi kiállítást: kell a pénz, mindent a marketingesek által kitalált időben dobnak piacra. Vagyis a piacot húzó és meghatározó csúcsmodellek ez alkalommal nem ezen a kiállításon mutatkoznak be, de mivel az európai szolgáltatók még mindig a legfontosabb értékesítési csatornát jelentik, sok szakember csak itt tud velük ismerkedni.

A Sony a CES-en már lerántotta a leplet az Xperia Z-ről, a HTC február 20-án mutatta be a One-t, a Samsung pedig csak március 14-én mutatja be a legújabb Galaxy-t, az S IV-t. Az Apple már régóta nem állít ki, visszatért viszont a Nokia, itt van az LG, a Panasonic, az Intel és még sorolhatnánk.

Tegnap, a nulladik napon jelentették be a világ legnagyobb telefonját, a Samsung Galaxy Note 8.0-t, egy újabb változatú tabletet, amely teljes GSM-funkcionalitást kínál, de hogy a Galaxy Note II és a Galaxy Note 10.1 közé mi értelme van behozni egy olyan készüléket, amely az előbbinél alig egy collal nagyobb, az utóbbinál kettővel kisebb (nem pontos értékek, de nagy vonalakban), azt ne kérdezzék. Alighanem a méretnek egy jelentősége van: a 7.9 collos iPAD minivel egyenértékű androidos modellt bedobni a piacra. A nyolccollos telefon ráadásul már csak head-settel használható, mert a fülhöz tartva meglehetősen furcsán fest.

A specifikáció nem igazán meglepő, mondhatni unalmas: négymagos, 1,6 GHz-es Exynos processzor, 2 GB RAM, és 16 vagy 32 GB tárterület. A felbontása pedig 1280×800 pixel, a két kamera pedig 5, illetve 1,2 Mpixeles érzékelőt kapott. Az Android 4.1-es, a Samsung S Pen vége pedig gumis kiképzést kapott.

A tavaly a távközlési szektorban már 35 milliárd dolláros árbevételt elérő kínai Huawei akkora standot épített Barcelonában, hogy a szívünkhöz kaptunk, s bemutatták a Huawei Ascend P2 készüléket, melyet nemes egyszerűséggel a világ leggyorsabb mobiljaként aposztrofálnak. Nos, ezt nem kívánjuk minősíteni, de tény, hogy az igen meggyőző készülékben 1,5 GHz-es, négymagos processzor dolgozik, s ennek köszönhetően a negyedik kategóriás LTE eszköz akár 150 Mbit/s letöltési sebességre is képes.

A 4,7 colos IPS HD kijelző Gorilla Glass technológiával nagyon szép képet ad, kérdés, mit tud a Huawei-féle androidos felület, aminek azért voltak hiányosságai mondjuk a Samsunghoz vagy a Sonyhoz képest, de majd meglátjuk. Az Ascend P-sorozat formatervének irányát követve a mindössze 8,4 mm vékony készülék fekete és fehér színekben lesz elérhető.

Az egyik legfontosabb fejlesztést a Qualcomm processzorgyártó hozta, amely megoldást talált arra, hogy különféle szabványok még mindig megnehezítik a mobillal utazók életét. A mobiltelefonok működési elve a világ minden részén nagyjából azonos, de a frekvencia-tartományokban vannak eltérések. Míg a hangszolgáltatást már univerzális készülékekkel lehet igénybe venni, a 3G és 4G mobilnet területén számtalan alkalommal szembesülünk problémával, főleg az Amerika-Ázsia-Európa közti utazgatások alkalmával. Ez nemcsak az utazóknak okoz fejfájást, hanem a készülékgyártóknak is, akik kénytelenek ugyanazt az eszközt többféle verzióban is legyártani.

Ezt a problémát hidalhatja át a Qualcomm legújabb kommunikációs lapkája, az RF360 jelzésű chip, amely valamennyi elterjedt adatátviteli szabvánnyal kompatibilis, így elvileg a világ valamennyi LTE hálózatán működőképesek az ezzel szerelt mobilok. A chip további előnye, hogy magas integráltsági foka miatt a készülékgyártók spórolhatnak az alkatrészeken is, ami nemcsak a költségeket csökkenti, hanem az eszközök fogyasztását is. A chip szállítását az év második felében kezdi a Qualcomm.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.