Ezt végül is másnap este váltotta le egy zavaros, a közép-magyarországi időpontot 28-ára - és a többit is 3-6 nappal - eltoló üzenet. Olvasóink nyomdafestéket nem tűrő beszámolói szerint az adatokat a kiírással ellentétben nem tudták előre feltölteni, 22-én éjfél után pedig mindössze 10 percig mutatott az oldal életjeleket. 28-án 0 órakor az érdeklődők a kezdőkép hűlt helyén csak egy másik üzenetre leltek, melyben technikai okokra hivatkozva egy óra türelmet kértek. Hajnalig ez nem változott. Egy pályázatos cég hajnali 4 után ugyan be tudott lépni, de pontos regisztrációjuk ellenére nem kaptak űrlapot, így a beadás nem sikerült. Reggel pedig már az a „bocsánatot, elnézést" kérő írás várta a látogatókat, miszerint „a legnagyobb gondosság és elővigyázatosság ellenére" nem sikerült megoldani a jelentkezők és a fejlesztők által jelzett problémákat, ezért az összes pályázatbenyújtást bizonytalan ideig felfüggesztik.
Az ÉMI 22-én egy kazáncsere-pályázatot sem fogadott be; 28-án az első sikeres pályázatfeladásra 7 óra 28 perckor került sor; a felfüggesztésről szóló, 9 óra 3 perces döntésig 18 jelentkezést regisztráltak - közölte megkeresésünkre Réthelyi Barbara, az ÉMI Nonprofit Kft. pályázatkezelői irodavezetője. (Számításunk szerint ez 10-12 millió forint igényt jelenthet a térség háromszázmilliós keretéből.)
Huszonhetedikén 0 órától a közép-magyarországi nyugdíjasok-nagycsaládosok hűtőcsere-pályázata élesedett. Olvasóink itt is komoly fennakadásokról számoltak be, amit telefonon az ÉMI egyik munkatársa is megerősített, a szervezet honlapjain viszont akkor még nem jelent meg problémára utaló közlemény. Az ÉMI akkori hivatalos érdeklődésünkre elismerte a bizonytalanságokat, de cáfolta, hogy ismét a szerverek haltak volna be. Gyors hibaelhárítást ígérve közölték, a befogadás folyamatos. Réthelyi Barbara későbbi tájékoztatása szerint az aznap reggeli teljes körű pályázatfelfüggesztésig 727 hűtőgéppályázat érkezett. Számításunk szerint ez körülbelül húszmillió forintot visz el a térség 185 milliójából.
Az összeomlás hátteréről a weboldalakról már törölt magyarázatokon túl a hivatalvezető elmondta: „a fejlesztők arra készítették a rendszert, hogy a kerettel meghatározott összes pályázat benyújtható és feldolgozható legyen. Október 22-ét követően a benyújtással adódó, egyidejű túlterhelés problémáját kellett kiküszöbölni". Vagyis a fejlesztők sok pályázatra számítottak, csak arra nem, hogy egyszerre ilyen sokat adnának fel. A hivatalvezető szerint a rendszer folyamatos fejlesztői felügyeletével és szükség esetén esetleges fejlesztés alatti üzemeltetésével a jövőben kiküszöbölhetőek az eddig jelentkezett problémák.
Az esetleges felelősségre, személyi következményekre vonatkozó kérdéseinket Réthelyi Barbara azzal hárította, hogy a szolgáltatási színvonal „fenntartásához" mindenkire szükség van, személyi következményekről a feladat végrehajtása után „beszélhetünk". A már benyújtott pályázatok kapcsán közölte: azok feldolgozására a rendszerek működése és újraindítás után kerülhet sor. Felhívta a figyelmet, hogy csak az a pályázat tekinthető befogadottnak, amiről a feladó pályázati azonosítót tartalmazó visszaigazolást kapott. Ennek híján az űrlapkitöltés csak részleges, azt az újrainduláskor meg kell ismételni. Ennek várható időpontját nem közölte.
|
Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Szakértők szerint az ÉMI számíthatott volna az egyszerre megjelenő nagy rohamra, ami számos informatikai megoldással kezelhető. A korábbi évek során kedvező feltételek esetén gyakorta néhány nap (néhány óra) alatt elfogyott a jelentkezők lehetséges számához képes igencsak szűk keret. Elődeinél a harmadik Orbán-kormány sem ad többet lakossági energiatámogatásra, de ez esetben a lónak arra az oldalára estek át, mely szerint rendkívül széles körnek igen vonzó támogatási mértékeket szabtak. A korábbiaktól eltérően most kizárólag interneten lehetett támogatást kérni.
Szeptember 22-én Szabó Zsolt, a kiíró Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) frissen kinevezett fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára - addigi fideszes képviselő-polgármester - bejelentette a fűtés-, nyílászáró- és hűtőgépcsere-támogatást, de már október 17-én módosítottak. Eszerint a fűtés- és nyílászárócserére térségenkénti beadási időpontokat szabtak és így osztották fel a keretet is. Ezalatt az eleve régiónként meghirdetett, de eredetileg csak nagycsaládosoknak és nyugdíjasoknak szóló hűtőgép-támogatást - a rászorulókhoz képest rendre 2-3 nap hátránnyal - mindenki számára megnyitották. Ezután jött az összeomlás, aminek során a több mint 40 ezer regisztrált mindössze 745 beadványát érkeztették.
Az ügy politikai felelőse, az akciót meghirdető NFM a lefagyások idején egyetlen kérdésünkre se válaszolt, egy ízben azt - négy nap parkoltatás után - az ÉMI-nek továbbította. Az ÉMI válaszolt, bár közléseik pontosításra szorultak. Azóta a kazán-, hűtő- és az (el se indult) nyílászárócsere oldalán az NFM kedd esti, a történéseket sajátos szűrővel bemutató közleménye virít. Ebben bejelentik, hogy „az informatikai rendszer a túlterhelés miatt nem üzemel", de egyeztetnek a pályázatok mielőbbi megnyitásáról. Egyszersmind a beadási határidők szükség szerinti meghosszabbítását ígérik. Kérdés, ez miben jelentene megoldást a mostani problémára.
Regisztráltak száma október 30-án*
hűtőgép 19 961
kazán 7208
nyílászáró 6516
*Forrás: internet
Az, hogy a feldolgozó hiányos képességeire hivatkozva felfüggessze a pályázatbefogadást, a hazai lakossági energiatámogatások elmúlt 15 évében még nem fordult elő. Arra, hogy jelen helyzetben a tárca által novemberre beharangozott társasházi energiatámogatásokkal mi lesz, szintén nem kaptunk választ.