Becsukja a kamatadózási kiskapukat az EU

Nem csak a bankbetétekről, de az egyéb befektetésekről is jelentést kell adniuk más országok adóhatóságainak a kamatot nem adóztató államok bankjainak. A kötelem kiterjed majd a vállalati betétekre is, nem csak a magánszemélyekére.


A pénzügyi válság és az utóbbi hónapokban kipattant európai adócsalási ügyek miatt kiemelt figyelemben részesült az Európai Bizottság részéről a megtakarítások adóztatásáról szóló irányelv módosítása.  A direktíva az uniós tagországok állampolgárainak más uniós tagországban elhelyezett bankbetéteire terjedt ki.

Három ország, Ausztria, Belgium és Luxemburg döntött úgy a tagországok közül, hogy forrásadót von le, míg a többiek vállalták, információt adnak az illetékes adóhatóságnak.

A Bizottság tegnap az irányelv kiterjesztése mellett döntött. Kovács László adó- és vámügyi biztos a sajtóértekezletén azt mondta: a direktíva hatékonyan működik azokban az esetekben, amelyekre a hatálya kiterjed, de könnyen megkerülhető. Ezért bővítésre szorul annak érdekében, hogy jobban szolgálja „elsődleges célunkat, az adócsalás megakadályozását, mely káros hatással van a tagállami költségvetésekre, és hátrányos azoknak az állampolgároknak, akik őszintén bevallják jövedelmüket.”

Hozzátette: a Bizottság azt javasolja, hogy egyrészt az irányelv hatályát terjesszék ki a bankbetétektől eltérő, összetettebb megtakarítási formákra, másrészt, hogy az irányelv alkalmazható legyen a magánszemélyeknek nem közvetlenül, hanem valamilyen adómentességet élvező társaságon vagy alapítványon keresztül harmadik országokból juttatott kamatjövedelmi kifizetésekre is.

A javaslatot a Tanácsnak is jóvá kell hagynia, az adóügyekben szokásos konszenzussal. S Kovács elmondta: tárgyalásokat kezd azon európai, de nem EU tagországokkal, illetve azon Hollandiához és Nagy-Britanniához társult, vagy kapcsolódó területekkel is, amelyekre a jelenlegi irányelv hatálya kiterjed, s amelyek így vállalták, hogy információt adnak vagy forrásadót vetnek ki. Utóbbi mértéke azonban 20-ról 35 százalékra emelkedik 2011-ben.

Az európai országok közül eddig részt vett ebben az együttműködésben Svájc, Liechtenstein, Monaco, Andorra és San Marino. Az adóparadicsomként is ismert szigetek közül meg például Guernsey, Jersey, vagy a Cayman-szigetek. A csatlakozás iránt érdeklődik Norvégia, Barbados, Izland. S Kovács László egyeztetett az ázsiai pénzügyi központokban is, Hongkongban, Szingapúrban és Makaón. Mint tegnap megjegyezte, informális beszélgetései arra utalnak, hogy az irányelv hatályának kiterjesztetésétől Svájc nem zárkózik el, legalábbis kész a megbeszélések megkezdésére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.