Bátaapátiba csak hazai sugárzó hulladék kerül
Külföldi eredetű radioaktív hulladék beszállításának ötletével időről időre riogatják egyesek a magyar közleményt, amit a hatóságok időről időre cáfolnak. Az viszont tény, hogy egyre több hazai kis- és közepes radioaktivitású hazai hulladék kerül Bátaapátiba. A létesítmény már egy éve fogadja a paksi atomerőmű kis és közepes aktivitású hulladékát. Hegyháti József szerint az eddig ideérkezett, mintegy ezerhatszáz hordót egyelőre a felszíni tárolóban helyezik el, amíg el nem készülnek a földalatti, végleges tárolók. A földalatt a két, mintegy 1700 méter hosszú lejtősakna már elkészült az összekötő vágatokkal együtt. Jelenleg a tároló tér és az ahhoz tartozó egyéb térelemek kialakítása zajlik. A felszín alatti létesítmény várhatóan 2011-től üzemel.
Komoly fejlesztéseket hajtanak végre Pakson is, ahol idén megkezdődött a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójának (KKÁT) újabb 4 modullal történő bővítése. Az atomerőmű szomszédságában található tárolóban - ahol 50 évig pihentetik a reaktorokban elhasznált fűtőelemeket -, az idén 480 kazettát helyeztek el. Így jelenleg összesen 6067 kazettát tárolnak ott. (Az eddig elkészült 16 tározóba összesen 7200 kazetta fér el.)
A Pest megyei Püspökszilágyon is található egy radioaktív hulladékfeldolgozó: az itt elhelyezett kis és közepes aktivitású hulladékokat nem az atomerőmű termeli, hanem olyan intézmények, amelyek működésük során szintén felhasználnak radioaktív anyagokat.
Az RHK Kft. negyedik projektje a nagy aktivitású hulladékok végleges elhelyezését célozza. A Nyugat-Mecsekben, Boda térségében már megtalálták a kutatók azt a kőzetet, amely alkalmas lehet a további vizsgálatokra, sőt akár egy majdani tároló befogadására is. A szakembereknek meggyőződése, hogy Magyarországnak szüksége van egy végleges nagy aktivitású radioaktívhulladék-tárolóra, amely alkalmas, akár az atomerőmű kiégett fűtőelemeinek, akár a nagy aktivitású leszerelési hulladék biztonságos befogadására. A térségben idén októberben, újra végeztek kutatófúrásokat.
A programokat a paksi atomerőmű befizetéséből táplálkozó Központi Nukleáris Pénzügyi Alapból finanszírozzák. Az erőmű 2010-ben 23,1 milliárdot fizet az alapba, amely jelenleg mintegy 150 milliárd forintot halmozott fel. A 2010 évi feladatok ellátásához 18,7 milliárdot hagyott jóvá, amely közel 2,5 milliárd forinttal több, mint az idei. Jövőre 7,7 milliárdot költenek Bátaapátira, 5,1 milliárdot a paksi átmeneti tárolóra.