Az S&P leminősítette Magyarországot

A nemzetközi hitelminősítő este Londonban közölte, hogy az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontotta a hosszú futamú magyar hazai és külső államadósság besorolását. Válaszul az NGM leminősítette az S&P-t.

A nemzetközi hitelminősítő este Londonban közölte, hogy az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontotta a hosszú futamú magyar hazai és külső államadósság besorolását. Az indoklás alapja a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága. A hír következtében a forint este hat órakkor nagyot gyengült, az addigi 280,20 forintos jegyzés pillanatok alatt 282,2 forintig zuhant. Innen kicsit korrigált az árfolyam, ám ezután ismét gyengülésnek indult a magyar deviza.   

Magyarországra a pénteki lépés után most a Standard & Poor's tartja érvényben a leggyengébb államadós-besorolást, ugyanakkor az is igaz, egyedüliként a nagy hitelminősítők közül már nem negatív, hanem stabil kilátással tartja nyilván a magyar szuverén adósságot. A Moody's Investors Service listáján Magyarország "Ba1" osztályzattal, a Fitch Ratings nyilvántartásában ugyanennek megfelelő "BB plusz" besorolással szerepel, de mindkét cég leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tart érvényben a magyar osztályzatokra. 

Az S&P magyar államadós-osztályzata jelenleg két fokozattal, a másik két nagy hitelminősítőé egy fokozattal alacsonyabb a még befektetési ajánlásúnak tekintett "BBB/Baa" sáv alsó szintjénél, vagyis a "BBB mínusz/Baa3" besorolásnál. A Standard & Poor's pénteken ugyanakkor megerősítette a rövid lejáratú állami forint- és devizaadósság "B" szintű osztályzatát, szintén stabil kilátással.

Az S&P a hosszú futamú szuverén kötelezettségek besorolásának rontását egyebek mellett azzal indokolta, hogy véleménye szerint továbbra is romlik a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, és ez hatással lehet a középtávú növekedési kilátásokra. A ház elemzése szerint a stabil kilátás a cég azon véleményét tükrözi, hogy bár egyrészről Magyarország költségvetési és külső kötelezettségei továbbra is magasak, emellett a kormány ismételten "unortodox és valószínűleg fenntarthatatlan" gazdaságpolitikai lépésekhez folyamodik, ugyanakkor sikerült az államháztartási deficitet a GDP-érték 3 százaléka alá csökkentenie, a folyómérlegben elért többletek pedig fékezik a külső likviditási feszültségeket.

Az S&P előrejelzése szerint a magyar GDP értéke az idén 1,2 százalékkal esik vissza, jövőre pedig "nyomott ütemben", 0,8 százalékkal növekedhet reálértéken. A cég 2013 után, középtávon 1,7 százalékos éves átlagnövekedésekre számít. A Standard & Poor's pénteki prognózisa szerint 2013-ban és 2014-ben – az ESA95 szabvánnyal számolva – sikerül a GDP-érték 3 százaléka alatt tartani a magyar államháztartási hiányt, ám 2014 után ez már nehezebb lesz, tekintettel az alacsony növekedéssel jellemzett környezetre.

A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a nettó államadósság-ráta 2012 végére a hazai össztermék 73 százalékára csökken, utána azonban – ha nem gyorsul a gazdasági növekedés – 71 százalék körüli szintre beállva stagnálhat. A Standard & Poor's londoni elemzői szerint a pénteki leminősítés a cég azon véleményét is tükrözi, hogy a magyar kormány "unortodox" gazdaságpolitikája – beleértve a pénzügyi szektort érintő "kivételes" intézkedéseket – kikezdheti a magyar gazdaság középtávú növekedési potenciálját, és ez végső soron gyengítheti a kormány képességét az államadósság tartós csökkentésére.

A hitelminősítő szerint az elmúlt hónapokban hozott intézkedések azáltal gyakorolhatnak nyomást a középtávú növekedési kilátásokra, hogy visszafogják a bankok hitelezési hajlandóságát és a vállalatok beruházási készségét. Az adóemelések és a különböző szolgáltatási szektorokra kirótt illetékek visszahúzhatják a magánszektorbeli beruházásokat és a munkahelyteremtést – áll a Standard & Poor's elemzésében. A cég hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem kerülték el a figyelmét a magyar hatóságok által meghozott, a kisvállalatok támogatását célzó intézkedések.

A Standard & Poor's közölte: javíthatja Magyarország besorolását, ha azt látja, hogy a kormány beruházásösztönző gazdaságpolitika megteremtésére használja fel jelentős parlamenti többségét, és eközben szerkezeti reformprogramot is életbe léptet. Szóba jöhet a felminősítés akkor is, ha tartós csökkenésnek indul a likvid eszközállománytól megszűrt küladósság. Romolhat azonban Magyarország besorolása, ha a magyar gazdaság kilábalási üteme a cég által vártnál jelentősen lassabb lesz, ha bankok felgyorsítják a hitelellátás szűkítését, vagy ha a Standard & Poor's megítélése szerint érdemben romlana a külső vagy a közfinanszírozási helyzet.

Az NGM szerint ez komolytalan

A Nemzegzadasági Minisztériumnál (NGM) szárazon tartották a psukaport, hiszen a közzététel után azon melegében ki is küldték a S&P lépésére készült választ. Az NGM szerint ez egy "komolytalan minősítés a Standard & Poor's hitelminősítőtől."

A szaktárca szavai szerint "ma már nem lehet komolyan venni a hitelminősítőket. Mára gyakorlatilag a világ összes országát leminősítették. Nem maradt már senki, ezért ez a helyzet már csak a hitelminősítőket minősíti. A legnagyobb hitelveszteséget maguk a hitelminősítők könyvelhették el a válság éveiben. A hitelminősítők ezért a múlt részei. A jövő nem róluk, nem a spekulánsokról, hanem az országokról és a termelésről fog szólni. Magyarországot nem a hitelminősítők, hanem azok a befektetők minősítik, akik az elmúlt években működő tőkét hoztak Magyarországra, úgy mint például a Daimler, az Audi, a Knorr-Bremse, az Alcoa vagy a Coca Cola.

A hitelminősítő lépésének komolytanságát mutatja, hogy miközben elismeri a magyar gazdaság teljesítményét, megpróbálja leminősíteni. A Standard & Poor’s is elismeri, hogy a magyar költségvetés hiánya 2011 óta 3 százalék alatt van, és 2012–13-ban is ez alatt marad (ami példa nélküli a magyar költségvetések történelmében) – fogalmaz a minisztérium.

Azt is elismeri, hogy 2013-ra 0,8 százalékos, ezt követően pedig 1,7 százalékos (egy főre jutó) reál GDP-növekedést jelez előre, amiben nem sok válságban lévő euróövezeti ország reménykedhet. A Standard & Poor’s közleményében azt mondja ki, hogy fenntartható az államadósság, mert csökken.

Az államadósság fenntarthatósága szempontjából a harmadik kulcsfontosságú tényezőről, a folyó fizetési mérleg egyenlegéről is megállapítja, hogy az Magyarországon – a régióban irigylésre méltóan – aktívumot mutat, és ez így is fog maradni.

Mindezek után a S&P komolytalanná vált, mert az általa is elismert eredmények ellenére megpróbálja a magyar gazdaságot olyan kategóriába sorolni, ahol nem található olyan ország, amelynek 3 százalék alatt van a költségvetési hiánya, csökkenő pályán van az államadóssága és tartós aktívumot mutat a folyó fizetési mérlege. Mindezek alapján eljött az ideje, hogy a spekulánsok egyik lobbiintézménye, a Standard&Poor's önmagát minősítse le" – hozza meg az ítéletet a nemzetgazdasági tárca. 

Az IMF/EU-vel való parttalan egyeztetést is figyelembe vette az S&P

Az elemzők szerint növekedési problémát láthat a Standard & Poor's a magyar gazdaságban, ez állhat a péntek esti leminősítés mögött, amely az IMF/EU-megállapodással elkerülhető lett volna. Ha Magyarország megkötötte volna az IMF/EU-párossal a megállapodást, és annak feltételeit be is tartotta volna, bizonyára elkerülhető lett volna a leminősítés – mondta Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője a Standard & Poor's lépésére reagálva.

Mivel a hitelminősítők általában és ebben a konkrét esetben is az adós kockázatát minősítik, a befektetőknek az S&P ezzel a döntéssel feltehetően azt üzeni, hogy nem látja biztosítottnak az ország adósságának tartós csökkenését – mondta az MKB Bank vezető elemzője.

Kondrát Zsolt szerint a leminősítés hátterében az állhat, hogy amíg nem lesz gazdaságpolitikai fordulat Magyarországon, addig kevés esélye van annak, hogy a jelenlegi alacsony gazdasági növekedés változzon. S bár a 3 százalék alatti hiánycél tartása pozitív jelzés a piacoknak, és esélyt ad arra, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, nem elég ahhoz, hogy az ország adóssága csökkenjen. 

Arra lenne szükség, hogy vagy beinduljon a növekedés, vagy a hiányt jóval 3 százalék alá csökkentse a kormány, hiszen így lehet valóban csökkenteni az adósságot – tette hozzá. Véleménye szerint ha létrejönne az IMF/EU-megállapodás, egy idő után elképzelhető lenne, hogy a hitelminősítők először pozitív kilátással frissítsék osztályzatukat, majd később felminősítsék Magyarországot.

Német Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedelmi igazgatóhelyettese szerint az S&P a leminősítéssel azt fejezte ki, hogy az unortodox gazdaságpolitika csökkentette a magyar gazdaság növekedési kilátásait. Rámutatott: a piac pillanatnyilag minimálisan reagált a leminősítésre, a forint az euróval szemben még 1 százalékot sem veszített értékéből a délutáni 280 forinthoz képest. Más kérdés – vetette fel –, hogy hosszabb távon milyen lesz a piac reakciója, amely ma különösen optimistán viselkedett, és ezt egy ilyen hír sem csorbította számottevően – tette hozzá.

A Nemzetgazdasági Minisztériumnak arra a meggyőződésére, hogy nem a minősítők, hanem a befektetők minősítik az országot, úgy reagált a Buda-Cash kereskedelmi igazgatóhelyettese: a hitelminősítők változtattak a válság előtti hozzáállásukon, és ma már inkább elébe mennek a piacnak, azon igyekezve, hogy a bajt előre jelezzék.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.