Az országgyűlés elfogadta a trafiktörvény módosítását
Elfogadta a trafiktörvény legújabb verzióját az Országgyűlés kormánypárti többsége - nem minden vita és bekiabálás nélkül, sőt ismét némi bemutatóval kísérve.
Az elnök többször figyelmeztetésben részesített ellenzéki honatyákat, mondván: zavarják az ülést. Új érvek nem hangzottak el. Az ellenzék szerint csalás történt, politikai döntések születtek, le voltak osztva a koncessziók.
A kormánypárt szerint ellenben hisztériakeltés van, a baloldal a Portik-ügyet kívánja elfedni, az ő módszereiket olvassák rá a Fideszre, a vádak alaptalanok, mert a nyertesek között nem csak Fideszhez közel álló személyek vannak, szakmai döntés született.
Végül azonban simán átment a tervezet: 222 igen bőven elegendő volt - az ünnepélyes aktust azonban ismét táblával zavarták meg.
Az „Itt Nemzeti Dohánymaffia működik” feliratot a Párbeszéd Magyarország mozgalomhoz csatlakozó két független képviselő, Szabó Rebeka és Dorosz Dávid vitték az ülésterem közepére a szavazást követően. A levezető elnök, Latorczai János őket is figyelmeztette, valamint hangsúlyozta, hogy ezen cselekedetüket szankcióval is sújthatják.
Lázár János nem sokkal a trafikpályázat lezárta után nyújtotta be az újabb módosítást. Az eredeti – hivatalos – cél az volt, hogy vonzóvá tegyék azokat a helyeket, ahol nem jelentkezett senki a koncessziókért. Korábban 1400 olyan kistelepülés volt, ahol a várható gyenge forgalom miatt senki sem jelentkezett. Ugyan a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) újra meghirdette ezeket a helyeket, ám kétséges, hogy a néhány száz fős kistelepülésre pályáznak-e jelöltek.
Annak érdekében, hogy vonzóvá tegyék ezeket a boltokat is, Lázár azt indítványozta: határozzanak meg 10 százalékos kötelező árrést a dohánytermékekre.
Arra az esetre pedig, ha ez sem volna elég vonzó a kistelepüléseken a koncessziós pályázathoz, Lázár János azt javasolta, hogy az ilyen helyeken a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt. jelölhessen ki vállalkozókat a dohány-kiskereskedelemre. (Arról a mai napig nem esett szó, hogy az NDN mi alapján jelölné ki a vállalkozókat.)
Ez vitákat válthatott ki a kormánypárton belül: korábban a lázári ötlettel ment szembe a gazdasági és a költségvetési bizottság módosítója, amely azt mondta volna ki, hogy a koncesszió nélkül maradó helyeken kizárólag állami cég árulhatna dohányt. Ezt az indítványt azonban elvetette végül az országgyűlési többség – maradt az NDN-nél a szabad kijelölési jog.
Most, a keddi napra meghirdetett zárószavazás előtt egyéni képviselői indítványt nyújtott be Gulyás Gergely (Fidesz). Sok egyéb, jogtechnikai javaslat mellett arra tett indítványt: korlátozzák az NDN kijelölési jogát. A végül a törvénybe bekerült pont szerint az NDN-nek azokon a helyeken, ahol a korábban sikertelen pályázat miatt kijelölt kereskedőt, 12 hónapon belül új pályázatot kelljen kiírni.
A Gulyás Gergely által benyújtott módosító mellett két szocialista és egy független képviselő nyújtott be utolsó pillanat utáni változtatási javaslatot a trafiktörvény új verziójához.
A szocialista javaslatok többek között azt indítványozták, hogy ne kaphasson olyan vállalkozó dohánykoncessziót, akinek 30 napon túli adóhatósági tartozása van. Ezt nem fogadta el a kormánypárti többség.
Az ex-LMP-s Dorosz Dávid és Szilágyi Péter eddig se jutott el. Ők a trafikok termékkörét bővítették volna oly módon, hogy ott az eddig ismert dohány, alkohol, üdítő és energiaital, kávé és újság mellett többek között Orbán Viktor arcképével díszített Fidesz-logós öngyújtó, Semjén Zsolt lovas és Kósa Lajos mellszobor, a felcsúti stadion modellje, Best of Bayer Zsolt összegyűjtött művei, kopogtatócédulák, továbbá 10 dekagrammos kiszerelésben, nemzetiszín pántlikával átkötött zacskóban felcsúti anyaföld is kapható legyen. A javaslatot azonban visszautasították, vagyis nem is szavaztak róla.