Az NGM reagál: a legegyszerűbb adórendszer a cél

A térség legkedvezőbb üzleti környezetét kívánja a kormány létrehozni – reagált a nemzetgazdasági tárca közleményében a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara Magyarországról szóló konjunktúra-jelentésére, amely egyes területekről szólva a külföldi – elsősorban német hátterű – cégek csalódottságának adott hangot.

A kormány ambiciózus célja, hogy a kelet-közép-európai térség legkedvezőbb üzleti környezete Magyarországon jöjjön létre – fogalmaz a nemzetgazdasági tárca közleménye, amely a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara Magyarországról szóló konjunktúra-jelentésére érkezett reakció. Az adópolitika irányvonala továbbra is a jövedelmeket, illetve a beruházásokat terhelő adók csökkentése, valamint a forgalmi és fogyasztási adók súlyának növelése – írja a minisztérium. 

A kormány 2010-ben a magyar adórendszer teljes reformját tűzte ki azzal a céllal, hogy az a térség legversenyképesebb és legegyszerűbb adórendszerévé váljon. Jelentősen csökkent a társasági adó mértéke, a kormány csökkentette az adófajták számát – néggyel kevesebb adó terheli most a vállalkozásokat. Bevezetésre került az arányos, egykulcsos 16 százalékos személyi jövedelemadó-rendszer is. Kiemelkedő eredmény, hogy az átmeneti válságadókkal együtt is jelenleg – közel 10 százalékkal – kevesebb adónemet tartalmaz az adórendszerünk, mint a kormányváltás előtt. A vállalkozások terheinek csökkentése érdekében a jövőben az adónemek számában további csökkenés várható.

A közlemény a külföldi vállalatok általános véleményére, s a jelentés azon megállapítására igyekszik reflektálni, amely szerint a cégek mintegy 70 százaléka az adórendszerrel nagyon elégedetlen vagy elégedetlen. Az adóterhelés mértékénél sem sokkal jobb vélemény kerekedett ki. 

Sefer Stefan, a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke a jelentés ismertetésekor ezzel kapcsolatban elmondta: az adatok egyfajta csalódottságot is tükröznek. Két évvel ezelőtt nagy volt a várakozás az új kormány hivatalba lépésekor, ugyanakkor azt látják a megkérdezett cégek, hogy az ígéretek ellenére több adófajta lett, és az adóterhek is magasabbak. 

Ezek is alapjai annak a felmérés által tett megállapításnak, amely szerint a befektetők megítélése Magyarország irányában kevésbé derűlátó, mint egy évvel ezelőtt. A romló hangulat egyaránt igaz a gazdasági helyzetre és az azzal kapcsolatos várakozásokra, valamint az általános befektetési és üzleti környezet megítélésére.

A kamara azért megjegyzi, hogy a Magyarországon működő német vállalatoknál a gazdasági helyzetet a világgazdaság lassulása erősen beárnyékolja. Kiemelték: az üzleti környezet esetében változatlanul kedvező a megítélés a dolgozókat illetően, azonban nem megkerülhető gondokat okoz a jogbiztonság és a gazdasági folyamatok kiszámíthatóságának hiánya. Mindenképpen pozitív, hogy a befektetők döntő része változatlanul elkötelezett Magyarország mellett – jegyezték meg. 

Az NGM közleményében ugyancsak arra próbál rámutatni: Magyarország kis, nyitott gazdaságként nem tud elszigetelődni az Európai Unió gazdaságának gyengélkedésétől, így a hétről hétre változó külpiaci konjunktúrához hazánknak is gyorsan és eredményesen kell alkalmazkodnia. 

A jelentés számos helyen kedvezőnek ítéli meg hazánk gazdasági helyzetét. A magyar dolgozók képzettségét, motiváltságát, termelékenységét kifejezetten pozitívan értékelték a megkérdezettek, az oktatási rendszer tekintetében is hatalmas javulást figyelhetünk meg. 

Ezenkívül a vállalkozások saját versenyképességüket és kilátásaikat jónak értékelték, ami egy ország sikere szempontjából kulcsfontosságú tényezőnek bizonyul, míg az exportra termelő vállalatok – a jelentősen romló külpiaci konjunktúra ellenére is – bővülésre és fejlesztésre számítanak.

A Kormány a 2012. évben, az ország jelenlegi nehéz gazdasági és költségvetési helyzetében is megtesz mindent annak érdekében, hogy továbbra is növekedésbarát adópolitikával segítse elő a munkahelyteremtést, a vállalkozások terheinek csökkentését, valamint a magyar és külföldi cégek versenyképességének javítását – fogalmaz válasznak mondható közleményében az NGM.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.