Az EU szerint lesz gáz

Az unió egyik szóvivője szerint januártól is érkezik az EU-tagállamokba orosz gáz, de azért az eseményeket "szoros figyelemmel" kísérik.

Az orosz és az ukrán fél egyaránt kötelezettséget vállalt az EU felé arra, hogy az európai fogyasztók a jövőben is megkapják az Ukrajnán keresztül szállított orosz gázt - nyilatkozta az MTI tudósítása szerint Ferran Tarradellas, az unió energetikai főbiztásságának szóvivője. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy az Európai Unió gázellátását nem befolyásolja az orosz-ukrán gázvita. Hozzátette ugyanakkor: az EU továbbra is szorosan figyelemmel kíséri az eseményeket.

A rendezetlen számlák miatt 2006-ban Oroszország egyszer már csökkentette az Ukrajnába irányuló gáz nyomását. Noha az orosz fél akkor is azt hangsúlyozta: mivel csak Ukrajna nem fizet, kizárólag az ukrán belföldi fogyasztásra szánt nyomást csökkenti. Ám valahogy mégiscsak Ukrajna nyugati határán, azaz a cső végén található országokban csökkent a nyomás. Az azóta sem tisztázott jelenség a vádak szerint úgy állhatott elő, hogy Ukrajnában a lecsökkent nyomást a tranzitra szánt gázból pótolták ki, természetesen illegálisan. Noha Ukrajna egy azóta megkötött új szerződésben "szent esküvést" tett arra, hogy ez nem fordulhat elő, információk szerint az ukrán rendszer továbbra sem zárja ki a hasonló cselekményeket. Ráadásul Ukrajna nem engedi külső feleknek a határain belül húzódó vezetékek ellenőrzését.
Most egy mintegy két milliárd dolláros kifizetetlen számla miatt újult ki a feszültség a két ország között. Ukrajna csütörtökön 800 millió dollárt átutalt a Gazprom orosz gázipari cég által követelt kétmilliárd dollárból. Egyszersmind ugyanakkor jelezte, hogy az év végéig többet már nem fizet.   
Ebből a Gazprom korábbi nyilatkozatai alapján az következik, hogy a jövő évre szóló orosz-ukrán gázszállítási és gázármegállapodást nem lehet aláírni az év végéig. Január 1-tehát től nem lesz jogi alapja annak, hogy a Gazprom Ukrajnának gázt szállítson.
A tárgyalások folynak, többek között a Gazprom vezérigazgatójának a szintjén is. Az orosz cég több javaslatot tett az adósságok törlesztésének módozataira, s bár az ukrán fél eddig egyiket sem fogadta el, a Gazprom reméli, hogy sikerül év végéig megoldani a problémát.

A helyzet tehát aggasztó. Furcsa módon épp az ad okot reményre, hogy 2006-ban az uniós államok már megtapasztalhatták: ha teljességgel külső, ám mégis alapvetően érintett félként nem gyakorolnak nyomást Ukrajnára és Oroszországra, akkor tényleg elapad a gáz a tél közepén. Ezért a háttérben bizonyára nagyon kemény tárgyalások zajlanak az unió és a két vitázó fél között.

(MTI-NOL)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.