Alkotmánybírósághoz fordult az Energia Klub a paksi bővítés ellen

A környezetvédelmi egyesület vezetőjének az Alkotmánybírósághoz és a Zöld Ombudsmanhoz címzett beadványa szerint jogellenesen járt el az Országgyűlés, amikor áldását adta új paksi blokkok létesítésének az előkészítéséhez. Az atomtörvény szerint az Országgyűlés csak új nukleáris létesítmény, vagy reaktor előkészítéséhez adhatja beleegyezését. A blokkok bővítése pedig nem minősül egyiknek sem.

A paksi atomerőmű bővítésének előkészítésére adott országgyűlési jóváhagyás megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól Ámon Adrienn, az Energia Klub Környezetvédelmi Egyesület igazgatója, aki ugyanakkor magánemberként írta alá a beadványát.

Az Országgyűlés 2008. március 30-án döntött arról, hogy előzetes, elvi hozzájárulást ad a paksi atomerőmű telephelyén új blokk(ok) létesítését előkészítő tevékenység megkezdéséhez.

A beadvány szerint az atomenergiáról szóló törvény az Országgyűlés előzetes, elvi hozzájárulását "új nukleáris létesítmény" létesítését előkészítő tevékenység megkezdéséhez, illetőleg meglévő atomerőmű további atomreaktort tartalmazó egységgel való bővítéséhez írja elő.

Ám a beadvány szerint a paksi bővítés – új blokk létrehozása – nem minősül „új nukleáris létesítménynek, azaz az Országgyűlés döntése jogbizonytalanságot eredményez.

Az MTI kommentárja szerint a beadvány nem akadályozza, hogy a parlamenti határozatnak megfelelően megkezdjék az atomerőmű bővítésének előkészítését.

A Paksi Atomerőmű Zrt. tulajdonosa, a közel 100 százalékban  állami tulajdonban lévő Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) még a márciusi parlamenti döntést követően azt közölte az MTI-vel, hogy az országgyűlési határozat még nem jelent tényleges döntést egy új atomerőmű blokk létesítéséről.

A parlamenti határozat indoklásában is szerepel, hogy számos vizsgálatnak és hatósági engedélyezési eljárásnak kell lezárulnia ahhoz, hogy felelős döntés születhessen a beruházásról.

A korábbi tájékoztatás szerint a paksi atomerőmű telephelye műszaki és környezetvédelmi szempontból is alkalmas két darab, egyenként ezer megawatt kapacitású blokk telepítésére.

Pakson jelenleg négy, egyenként 500 megawatt teljesítményű blokk üzemel.  Napirenden van ezek élettartamának 20 évvel történő meghosszabbítása, amivel az első blokk 2032-ig, a negyedik pedig 2037-ig termelhet áramot. A Paksi Atomerőmű Zrt. adja a hazai  villamos energia termelés több, mint 36 százalékát, és a legalacsonyabb áron  állítja elő az áramot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.