Megállapodott az amerikai Kongresszus az élénkítőcsomagról

Szerda délutánra (helyi idő szerint) egyezségre jutottak az amerikai képviselőház és a szenátus képviselői az új gazdaságélénkítő csomagról. Ennek főösszege így 789,5 milliárd dollár lesz. A két házban ezek után formálisnak számít a további voksolás, amelyet e hét második felére terveznek. Barack Obama elnök így még a hosszú hétvége előtt aláírhatná a jogszabályt.

A képviselőház előzőleg 820, a szenátus pedig 838 milliárd dollárról szavazott. Most nemcsak szimbolikus okokból tartották fontosnak, hogy a kiadások a lélektaninak tartott 800 milliárdos határ alá menjenek, hanem a költségvetési fegyelemre való hivatkozással is. (Számvevőszéki vizsgálatok szerint Amerikában pazarláshoz vezetnek a sürgősséggel levezényelt állami programok; egy újonnan megszellőztetett jelentés szerint 2001. szeptember 11-e után a repterek személyzetének megerősítéséhez luxusszállodákban, üdülőhelyeken toboroztak új embereket; a belbiztonsági minisztérium 340 millió dolláros hiánnyal nem tudott elszámolni.) Ezzel együtt a mindenkori legnagyobb élénkítőcsomagként emlegetik a mostanit.

3-4 millió álláshely

A belső arányok menet közben folyamatosan változtak. Az összeg mintegy 35 százaléka jut adóhitelekre és 65 százalék közkiadásokra, amelyektől Obama 3-4 millió álláshely megtartását, illetve teremtését reméli elnöksége első két évében. Ez utóbbiakban az infrastrukturális feljesztésekről, híd-, és útépítéstől, épületek energiahatékonyságának növelésétől a tömegközlekedés fejlesztésén át a megújuló energiaforrások terjesztéséig jutnak források. A korábban, bel-, és külföldön egyaránt vitatott "Vásárolj amerikai terméket!" kitétel élét elvették.

A minimális republikánus támogatásért cserébe - ami a képviselőházban nem létezett, a szenátusban viszont szükséges volt - a demokraták engedményekre kényszerültek. Így nagyobb tér jutott az adókedvezményeknek, elbúcsúzott viszont például egy 35 milliárdos tétel az egyes államok költségvetéseit rendezni hivatott alap létrehozására, és hétmilliárdot faragtak az iskolaépítéseken is. Az adóknál lefaragták a házat, illetve gépkocsit vásárlók kedvezményét. Nagy falatként megmaradt viszont az a 70 milliárdos tétel, amely középosztálybeli amerikaiak millióit mentesíti idén az ún. alternatív minimumadó megfizetésétől. Ez republikánus követelés volt, és egyes demokraták bírálják, mert a főösszeg 9 százalékát teszi ki, miközben semmi köze szerintük az élénkítéshez. A mindössze három, átállt republikánus egyikének, egy, a rákbetegséget túlélt szenátornak a követelésére szerepel egy 6,5 milliárdos tétel is orvosi kutatásra. Az egyes államokra háruló, növekvő egészségbiztosítási terhek enyhítésére viszont 87 milliárd dollárt áldoznak.

Kétezer milliárd is kevés lehet

Az élénkítőcsomag a Timothy Geithner pénzügyminiszter részéről kedden - igaz, kevés konkrétummal - bejelentett, akár 2000 milliárd dollárra rúgó új bankmentőcsomaggal párhuzamosan fut majd. Vezető amerikai közgazdászok eltérően ítélik meg az élénkítés erejét; a tervről maga Obama is úgy nyilatkozott: bizonyosan nem tökéletes, de arányai, méretei megfelelőek.

"Nagyon valószínű: ez az összeg két évre elosztva kevésnek bizonyul ahhoz, hogy visszavezessen bennünket az öt százalékos munkanélküliségi rátához. (Ez jelenleg 7,6 % - A tud megj.) Most a gazdaság hat százalékos ütemben esik vissza, az állástalanok aránya 9-10 százalékra ugrik majd szerintem. Számoljunk! Körülbelül egy GDP-százalékos ráfordítással lehet 1,5 százalék GDP-növekedést produkálni, illetve 200-200 milliárd beinjektált dollárral lehet elérni a munkanélküliség egy-egy százalékpontos csökkenését" - fejtegette korábban Paul Krugman, a Princeton egyetem tavaly Nobel-díjat kapott tanára.

Martin Feldstein, a Harvard professzora viszont az ellenkező oldalról bírálja "a 800 milliárd dolláros hibát." Úgy véli például: a (személyenkénti most már 500 helyett 400 dolláros) adójóváírás a tapasztalatok tükrében nem növeli a fogyasztást, mert az emberek inkább megtakarítják. E helyett szerinte inkább autók és tartós fogyasztási cikkek vásárlását kellene támogatni. Azt is felrója: kevés a gyors eredményt hozó, "lapátkész" program, az energetikai és vízügyi fejlesztésre jutó 50 milliárdból például a ráfordítások egyötöde jelentkezik csak a jövő év végéig.

 

 

 

Timothy Geithner pénzügyminiszter megérkezik a meghallgatásra 2009. február 11-én
Timothy Geithner pénzügyminiszter megérkezik a meghallgatásra 2009. február 11-én
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.