Az állam fizet a pénztárgép-károsultaknak

Az állam mindenkinek kifizeti támogatásként azt az összeget, amit az Alt Cash Kft.-nek előlegként vagy vételárként az online kasszák megrendelői befizettek.

Az állam támogatásként kifizeti a vételárként, vagy előlegként befizetett összeget azoknak a vállalkozóknak, akik az Alt Cash által forgalmazott kasszát rendeltek meg vagy üzemeltetnek, s amelyeknek visszavonták a forgalmazási engedélyét - jelentette be Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára. Az erre lehetőséget adó miniszteri rendelet már meg is jelent, amely szabályozza azt is, hogy miként vehetik igénybe a kereskedők az állami támogatást. 

Ez alaposan le fogja majd terhelni a NAV erőforrásait, s vélhetően a támogatások folyósítása is elhúzódhat. Varga Árpád elnökhelyettes ugyanis elmondta: annak, aki az Alt Cash gépet rendelt vagy már üzemeltető kereskedőknek a NAV eBev honlapján kell jelezniük igényeiket, majd az igényt alátámasztó bizonylatokat postán kell beküldeniük az adóhivatalnak - büntetőjogi felelősséget vállalva az iratok tartalmának valóságáért -, s ezt követően a NAV minden egyes esetet megvizsgál és határozatot hoz. Miután az Alt Cash Kft.-nek megközelítően hetvenezer megrendelése volt, vélhetően ennyi egyedi eljárást kell lebonyolítania az adóhatóságnak az elkövetkezendő hetekben.

Hogy mindez mennyibe kerül majd, arról Pankucsi Zoltán lapunk kérdésére elmondta: feltételezve, hogy a legtöbben harmincezer forint előleggel maradtak bent az Alt Cash rendelésben, maximum hárommilliárd forintjába kerül ez az akció a költségvetésnek.

Pontos számot persze csak az átállás lezárultát követően tudnak mondani, de ma az biztos: a néhány száz gép működik jelenleg is a NAV hálózatán, azaz ennyi esetben fizették ki a kereskedők a teljes vételárat. A már működő Alt Cash gépekkel egyébként a kereskedők továbbra is tudnak nyugtát adni, azok továbbra is jelentenek a NAV-nak, még ha nem is felelnek meg az átállásról szóló rendeletnek. Azonban ezeket a kereskedőket a NAV egyelőre nem bírságolja, feltéve, hogy megteszik a gép lecseréléséhez szükséges lépéseket.

Más kérdés, hogy a gépek működése is ellentétes a jogszabállyal. A rendelet szerint ugyanis a nem engedélyezett gép nem csatlakozhatna fel a NAV hálózatára, tehát a jogszabály szerint azokat a NAV-nak le kellene kapcsolnia a rendszerről. Információink szerint ugyanakkor az adóhatóság ezt nem tervezi, hogy az érintett kereskedőknek ne okozzon nagy kellemetlenséget. Ha ugyanis ezt tenné, azok csak kézi számlával tudnának eleget tenni a nyugtaadási kötelezettségüknek. 

A kormány segítségének egyetlen feltétele van: a kiskereskedőknek mihamarabb, pontosabban február 16-ig meg kell rendelniük egy másik pénztárgépet, értelemszerűen egy másik forgalmazótól. Az érintett Alt Cash Kft.-nek ugyanis nincs engedélyezett gépe a piacon, s mivel Pankucsi Zoltán helyettes államtitkár nem tud arról, hogy újra engedélyért fordultak volna a hatósághoz, a kérdéses dátumig egész biztosan nem is lesz. Lapunk más forrásból úgy értesült, hogy az ALt Cash megfellebbezte az engedélyét visszavonó határozatot, sürgősségi elbíráslást kérve. Pankucsi Zoltán elmondta: tudomásuk szerint az Alt Cash még nem adott be új engedélykérelmet. 

A pénztárgép-átállás tehát tovább húzódik. A NAV lapunkat arról tájékoztatta, hogy eddig 37 ezer gép működik és szolgáltat adatokat, s a 118 ezer megítélt ötvenezer forintos támogatásból eddig csak 17 ezer esetben kérték a támogatás kiutalását, vagyis, mindmáig ennyi gépet helyeztek üzembe a támogatott kasszákból. Ez pedig azt jelenti, hogy február végéig százezer kasszát kellene még beüzemelni, hogy a tisztességes kereskedők ne bukják el a támogatást. Ez szinte nem lehetetlen, de a tárca egyelőre nem tervezi a határidő és a jogszabályok módosítását. 

Továbbra sem tudjuk ugyanakkor, pontosan miért is vonták vissza az Alt Cash kasszák korábbi, jogerős engedélyét. Az MKEH megkeresésünkre azt közölte, hogy a szoftverben biztonsági rés van, amely lehetőséget ad arra, hogy a nyugátra hasonlító bizonylatot nyomtassanak a géppel, amit nem tárol az adóügyi egység. Lapunk azonban azt is kérdezte a hivataltól, hogy ezt a nyugtát sértetlen, avagy szétbontott, tehát a rendeletnek nem megfelelő géppel sikerült-e nyomtatni a tesztelőnek, s ha megbontott géppel, a megbontás tényét rögzítette-e a számítógépes rendszer, ahogy azt a rendelet előírja. Ez azért nem mindegy, mert a megbontott gép, amely nem felel meg a rendeletnek, minden más gyártó esetben is manipulálható, ám arról a NAV-nak értesülnie kell. Erre a kérdésünkre, sem az MKEH, sem a tárca nem válaszolt.

Nem derült ki az sem, miért nem az olcsóbb megoldást választotta az állam, hogy a gép szoftverének kijavítására kötelezi a szolgáltatót - az új szoftvert a NAV-központból lehet kiküldeni a már működő gépekre is . Egyelőre ez is megválaszolandó kérdés. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.