A jegybank éléről átálltak a sötét oldalra
A Fed volt elnöke, aki a 2008-as válság menedzselésében kiemelkedő szerepet játszott, most pénzügyi és a világgazdaság fejlődési irányait illető kérdésekben segíti a Citadel gárdáját, és személyes varázsát is beveti az ügyfelekkel való találkozókon. Bernankének jegybankárként kisujjában van a szakma, ezt szeretnék sűrű dollárokra váltani Kenneth Griffin multimilliárdos befektetési társaságánál.
Greenspan és Bernanke: álláshalmozók lettek Jason Reed / Reuters |
Bernanke számára ez még csak a kezdet, hiszen elődje, a kilencvenedik életévében járó, magyar származású Alan Greenspan mandátumának kitöltése után álláshalmozóvá vált: a Deutsche Banknál vállalt tanácsadói állást, s a Pacific Inverstment alapkezelőnél, valamint a Paulson & Company fedezeti alapnál kamatoztatja tudását. A Fedtől az üzleti életbe távozók sorát gyarapítja Jeremy Stein, aki Fed-kormányzói posztjáról lemondva, majd a kötelező kivárási időt letudva márciustól a 20 milliárd dollárt fialtató Blue Mountain Capital Management alkalmazásába lépett, elhagyva egyben harvardi katedráját is.
A cégnél a pénzügyi kockázatvállalással, a Fed politikájával és a piac szabályozásával összefüggő kérdésekben számíthatnak Stein szakértelmére. Ben Bernanke a Citadelhez történt csatlakozását azzal magyarázta, hogy olyan céghez akar menni, amelynek semmilyen kapcsolata sincs a Feddel, így lobbitevékenységre sem kérhetik fel. A lehetséges érdekellentétek miatt nemet mondott a kereskedelmi bankok felől érkező ajánlatokra. Anyagilag biztosan nem jár rosszul, hiszen a Fednél kapott évi 200 ezer dollárját akár egyetlen, befektetők körében tartott előadásával megkeresheti.
Bernanke nem kötött exkluzív szerződést a Citadellel, a cégnek nem részvényese, és éves fizetését sem kötötte az újságírók orrára. Ahogy a magyar ex-MNB-elnökök sem tárják a nyilvánosság elé anyagi helyzetüket, a vagyonbevallás ugyanis csak hivatali idejük alatt kötelező. A rendszerváltás óta eltelt időszak hazai jegybankelnökei közül Surányi György a CIB Bank elnökeként hasznosította tudását, a jegybankot számtalanszor kritizáló, s emiatt a Matolcsy-érában többször is rendreutasított Bod Péter Ákos a Közgázon oktatja az ortodoxiát, a Fidesz-barát Járai Zsigmond a CIG biztosító alapítójaként gyarapította vagyonát, míg Simor András az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) alelnökeként tevékenykedik hazánk felzárkóztatásáért.