Árháborút hirdettek az OPEC-tagországok

Mélyen egymás árai alá kínálnak a kőolajexportjukból élő országok, hogy magukhoz láncolják vevőiket és kiszorítsák a piacról versenytársaikat.

A megrendelők megtartásáért vívott harc nyitányaként a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) vezető hatalma, Szaúd-Arábia lengetett be januártól hordónként kétdolláros extra kedvezményt, de ők csak az ázsiai országoknak szállítanak az öböl menti irányárnál ennyivel olcsóbban. Követte példájukat Irak is, amely tizenegy éve nem látott mértékű, négydolláros diszkonttal kedveskedik ázsiai vevőinek. Amerikának csekély 30 centtel, Európának viszont alig tíz centtel adják olcsóbban portékájukat januártól. Ázsia a világgazdaság motorja, kitüntetett szerepe innen fakad, ráadásul csekély saját szénhidrogén-készlettel rendelkezik, s importra szorul.

Eugen Weinberg, a Commerzbank árupiaci elemzője szerint az OPEC-tagállamok azzal, hogy november végi ülésükön újabb fél évvel meghosszabbították a kitermelési kvóták érvényét, azt üzenték, hogy a mostani jelentős túlkínálat idején jobban járnak, ha hagyják tovább esni az árakat, mert ezt kihasználva nagyobb piaci részesedést hasíthatnak ki maguknak a drágábban termelő konkurenseik rovására. Az OPEC elsősorban az amerikaiakat és oroszokat hozza nehezebb helyzetbe, miközben az Északi-tengeren dolgozó cégeket is ellehetetleníti.

Az Európában irányadó Brent alaptípus hordóját kedden már 64 dollárért is meg lehetett venni, öt éve nem járt ennyire alacsonyan a jegyzés. És megy ez még lejjebb is, bár az OPEC harmadik legnagyobb termelőjének számító Kuvait szerint a következő hat-hét hónapban a 65 dolláros szint körül „kering” majd az ár. Innen a világgazdasági konjunktúra erősödése, a geopolitikai feszültségek enyhülése lendítheti ki, illetve az, ha az OPEC rendkívüli ülést hív össze tavaszra, amelyen kvótacsökkentéssel ad lökést a padlón lévő áraknak.

Mindenesetre úgy tűnik, az autósok még jó ideig örülhetnek az évek óta nem látott szintre esett üzemanyagáraknak. Az OPEC-tagok egyébként a Bloomberg adatai szerint novemberben napi 30,6 millió hordó olajat hoztak a felszínre, amivel immár sorozatban hatodik hónapja lépik túl saját, 30 milliós kvótájukat.

Szakértők szerint nem kérdés, hogy az OPEC három hónapon belül rendkívüli ülést tart, amelyen újraértékeli a helyzetet. Az Egyesült Államok termelése eközben már meghaladta a napi kilencmillió hordót, köszönhetően a nem hagyományos, repesztéses úton kinyert palaolajnak. Ezzel harmincéves csúcsot döntöttek meg. Piaci elemzők mindamellett úgy látják, hogy a taktikai csatából jól jönnek ki az arabok.

A Jefferies befektetési bank jövőre 72 dolláros átlagárat becsül, míg a rá következő két évben 83 dollár környékén stabilizálódhat az ár. Az ausztrál Macquarie is rontott prognózisán, a Brent esetében 74 dolláros átlagárat jósol jövőre, de onnan már felfelé fog araszolni a jegyzés. A következő hónapokban azonban még lesz tere a további csökkenésnek is. Sokan azonban kétlik, hogy hosszú távon a 60 dolláros lélektani szint alatt rendezkedhet be az olajár. A prognózisokra azonban rendszerint fittyet hány a piac.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.