A magyar állam ismét tárgyal a német EnBW-vel az Elmű, az ÉMÁSZ és a Mátrai Erőmű kisebbségi részesedésének megvásárlásáról. Az erőmű olcsó áramot adna a kormányoldalhoz közel álló MET-csoportnak.
Ismét tárgyal a magyar kormány az Energie Baden-Württenberggel (EnBW) a német cégnek az Elműben, az ÉMÁSZ-ban és a Mátrai Erőműben meglévő kisebbségi részei megvásárlásáról – értesültünk több forrásból. A tartományi tulajdonú energiaszolgáltató az Elmű és az ÉMÁSZ csaknem negyedét birtokolja, míg a Mátrai Erőműben 22 százaléka van. Az 1995-ös privatizációk óta mindhárom társaságban 50 százalék felett áll, és az irányítási jogokat is birtokolja a német RWE, amellyel az EnBW mindeddig együtt szavazott. A három magyar társaságban részes az állami MVM is: az Elműben majd 16, az ÉMÁSZ-ban valamivel több mint 12, a Mátrai Erőműben 26 százalék erejéig. Az Elmű és az ÉMÁSZ néhány részvénye a tőzsdén forog.
Az EnBW a német energiapolitikai változások miatt már négy éve meghirdette nem központi részesedéseinek eladását. Úgy tudjuk, már akkor megindultak a tárgyalások a magyar kormánnyal, de – mint arról 2012-ben hírt adtunk – nem vezettek eredményre. A felek most ismét asztalhoz ültek. Úgy tudjuk, a tárgyalásokat legkésőbb az év végéig lezárnák. Eszerint a három részesedés egy csomagban kerülne az államhoz. Az elmúlt hetek témába vágó, kormányforrásokat sejtető kiszivárogtatásai alighanem szintén eme tárgyalások torzított változatai. Az RWE ugyanis ismereteink szerint továbbra sem kíván megválni a három társaságban meglévő vezető pozícióitól.
A magyar állam az EnBW-részvénycsomagok felvásárlása révén mindhárom magyar energiacég nagy, de még kisebbségi tulajdonosává válna. Az Elmű és az ÉMÁSZ EnBW-részének ára a két társaság tőzsdei részvényárából kiindulva mintegy 43 milliárd forint, amely azonban a felvásárlási hírekre felszaladhat, és a feleket amúgy se köti a tőzsdei ár. A két áramszolgáltató – a rezsicsökkentés ellenére, más tevékenységei révén – továbbra is eredményes: az Elműnél a 3,8 milliárdos nyereségből a tartalékok felhasználásával 7,3 milliárd, az ÉMÁSZ-nál pedig az 5,3 milliárdos eredményből 2,7 milliárdos osztalékra számíthatnak a részvényesek.