A NAV az utóbbi idők során rendkívül szigorúan, lényegében a tartozás lejártakor már bejegyzi a végrehajtást. Ennek nyoma az összeg esetleges rendezése ellenére a nyilvános cégpapírokban marad. Ugyanakkor a hazai gazdálkodók többsége rendesen fizeti tartozásait és jellemzően nincs ilyen folt az üzleti múltjukban.
Az MNB által botrányos körülmények között alapított és működtetett alapítványok közül a Pallas Athéné Domus Scientiae (PADS) Alapítvány tavaly év végén alapította a Feridát, amelynek alaptőkéjét idén kétmilliárd forintra emelték. A PADS honlapja szerint az alapítvány részesedése immáron 25 százalék.
Noha a híradások és a közgyűlési jegyzőkönyv szerint részt vállalt a cégben több más MNB-s alapítvány is, a közlésekben szereplő 20 milliárdos tőkeemelés a jegyzett tőkében nem jelenik meg. A PADS több más céget is alapított, amelyekkel az MNB-alapítványok tulajdonosként és partnerként is sűrűn üzletelnek. Sokak szerint az MNB-alapítványok azért hoznak létre cégeket, mert a közpénzköltéseiknek nyilvánosságára vonatkozó alkotmánybírósági határozat ezekre már nem vonatkozik.
A végrehajtási ügy azért különösen kellemetlen a Feridának, mert elméletileg ez a társaság lenne az alapítványok úgymond piaci befektetőcége. A Magyar Narancs május végén hozta nyilvánosságra, hogy a Ferida több százmillió forint értékben többek között Tesla- és Netflix-kötvényeket vásárolt. A két cég részvényárfolyama azóta jellemzően esett, bár ez nem hat közvetlenül a kötvények értékére. A Ferida korábbi tiltakozásában pont arra helyezte a hangsúlyt, hogy nem részvényekbe, hanem kötvényekbe fektet – vagyis a szóban forgó társaságokat hitelezi –, ami szerintük biztonságosabb a tőzsdézésnél. A Ferida amúgy vásárolt többek között MFB-, Eximbank-, Mol-, Erste-, Raiffeisen-, UniCredit- és Commerzbank-értékpapírokat és államkötvényeket is.
A társaság május végi közgyűlési jegyzőkönyve szerint a igazgatóság legfőbb feladata három százalék feletti hozam elérése.
Ennek ösztönzésére egy jutalmazási rendszert dolgoztak ki, amihez kérték a közgyűlés hozzájárulását. A Pallas Athéné Domus Concordiae (PADOC) alapítvány ezt nem fogadta el, ám a négy részvényes közül három igennel szavazott.