Amerikában már látják a fényt az alagút végén

Vége a rendkívüli likviditásnak Amerikában: a Fed 2006 óta először, 25 bázisponttal emelte a diszkontrátát, de az alapkamatot még „hosszabb ideig" a nulla közelében kívánja tartani.

Londoni elemzők és a piacok is a globális válságból való kilábalásra utaló jelként, a recesszió idejére érvényes rendkívüli bankközi likviditás, az „olcsó pénz" végeként értékelték a Federal Reserve csütörtöki döntését.Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed pénteki hatállyal 25 bázisponttal, 0,75 százalékra növelte a diszkontrátát, egyben huszonnyolcról egy napra csökkentette a visszavásárlási kötelezettség határidejét a repóügyletekre vonatkozóan.

Ez utóbbi lépés is a krízis előtti időkhöz való visszatérésre utal. A rátát, amely az évtized közepén hat százalék felett is volt, 2006 júniusa óta most először emelték, és 2009-ben egész évben 0,5 százalékon volt. Most azt várják, hogy a bankrendszer, amelybe központilag százmilliárd dollárokat pumpáltak, már jobban a saját lábára állhat.

Az üzleti sajtó figyelme a Fed lépése után az Európai Központi Bank, illetve a Bank of England felé fordult: ezzel szinkronban folytatják-e vajon az eddig rendkívüli likviditást biztosító eszközök kivonását a piacról. Az EKB-nak erre március elején lesz legkorábban lehetősége. Jürgen von Hagen, a Bonni Egyetem a Bloombergnek nyilatkozó közgazdászprofesszora szerint az EKB a kilábalás gyorsabb üteme miatt a vártnál korábban az alapkamat emelésére kényszerülhet: bár az infláció ma még nem fenyeget, ha túl sokáig várnak ki, úgy a növekedés megsínyli a kamatemeléseket.

A Fed döntésének hírére a dollár erősödött az euróval szemben, New York-ban a részvényárak estek a határidős kereskedésben. A piacok is „kincstári óvatosságként" árazták be a Fed indoklását, miszerint például lépése „semmilyen változásra nem utal a gazdaság vagy a monetáris politika kilátásait illetően". A Fed egyben arról igyekezett biztosítani a fogyasztókat és a vállalkozásokat, hogy a rátaemelés számukra várhatóan nem vezet szigorúbb hitelfeltételekhez.

A régóta a nulla közelében lévő irányadó kamatláb pedig - az immár csaknem egyéves megfogalmazás szerint - továbbra is „hosszabb ideig", azaz elemzők szerint még hónapokig változatlan marad.
Az inflációtól egyelőre nem kell tartani Amerikában: 1982 óta először, 0,1 százalékkal csökkent a szezonális cikkektől és energiaáraktól megtisztított maginfláció értéke.    

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.