Bár a kormányzati propaganda szerint a „keleti nyitás politikája” gyógyír a magyar gazdaság számára, a KSH külkereskedelmi számai másról tanúskodnak. Az adatok alapján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter sikerjelentései ellenére semmit sem sikerült elérni ezen a téren. Sőt, 2012-hez képest tavaly inkább visszalépés történt az unión kívüli országokkal folyó kereskedelemben.
Szinte mindegy, hogy euróban vagy forintban összesítjük az adatokat, azok csak nem akarják azt mutatni, hogy beindul a keleti biznisz. A statisztika szerint a kivitel 2014-ben 84,6 milliárd euró volt, amiből az EU tagországai 78,11 százalékkal részesedtek. Ez növekedés, hiszen a mutató két évvel korábban – 79,9 milliárd eurós export mellett – 77,54 százalékra rúgott. Ezen belül Németország súlya egyre csak növekszik, ami az EU15-ök számaiban tükröződik, miután ezen országok aránya az exportban jelentősen, 53,67 százalékról 55,94 százalékra ugrott. Az ázsiai régió súlya a kivitelben a 2012. évi 6,4 százalékról 2014-re 5,27 százalékra olvadt. Ezzel szemben az amerikai térség aránya növekedett.
Varázsláda nyílik Orbán Viktor előtt a Huaweinél. A kínai cég a kevés jó példa egyike Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
E tendenciák láthatók a behozatal esetében is, s így nem meglepő, hogy az ázsiai relációban a külkereskedelmi hiány 4,4 milliárd euróról 4,7 milliárdra nőtt. Azaz az ázsiai országokból összességében ennyivel több árut hoztunk be, mint amennyit oda szállítottunk.