Alacsony fordulatszámon az ipar
Azt nem lehet állítani, hogy a hazai iparvállalatok ellazsálták volna a nyarat, az viszont a számok alapján leszögezhető, hogy a magyar gazdasági növekedésből a legnagyobb szerepet magára vállaló ágazatban a külső konjunkturális hatások még nem érvényesülnek teljes körűen.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden publikált előzetes adatai szerint az ipar augusztusban 1,4 százalékkal termelt kevesebbet, mit egy évvel korábban. A korrekt összevetést azonban a munkanaphatással tisztított érték szolgálja, e szerint az index 0,9 százalékos emelkedést mutat. Ez pedig a hasonló júliusi adat háromszorosa. Mindent egybevetve azonban ez a teljesítmény is kevés ahhoz, hogy érdemben mérsékelje az év eddig eltelt szakában mért 0,8 százalékos ipari visszaesést.
Az év hátralevő részét mindenesetre javuló teljesítmény jellemezheti, mivel a tavalyi bázis a recesszió miatt rendkívül alacsony volt. Különösen a november-december, amikor is nagy autógyárak álltak le hosszabb ideig, jelentősen rontva ezzel a statisztikát. Elemzők szerint emiatt az év záró hónapjaiban akár két számjegyű ipari növekedést is regisztrálhat a Központi Statisztikai Hivatal, s az év egészére vonatkozóan – vérmérséklettől függően – 1-3 százalék közötti termelésnövekedésről szólnak az előrejelzések.
A júliusi bővülésben egyébként az élelmiszeripar, a gép, gépi berendezések gyártása, valamint a járműgyártás növekedése játszott szerepet, s várhatóan ebben az augusztus sem hozott változást. A KSH az ipari adatok részletes lebontását egy hét múlva közli.
A KSH kedden közölte az augusztusi külkereskedelmi adatokat, az előzetes számokban visszaköszönnek az ipari teljesítmény nem túl acélos mutatói: a kivitel euróban mért összege 3,3, a behozatalé 3,9 százalékkal esett vissza. A kereskedelmi mérleg többlete 621 millió eurót tett ki.
Ez szerény, 15 millió eurós pluszt jelent az egy évvel korábbi adathoz képest. Augusztusban a kivitel értéke 6,4 milliárd euró (1914 milliárd forint), a behozatalé 5,8 milliárd euró (1728 milliárd forint) volt.
Az első nyolc hónapban a kivitel értéke 53,5 milliárd euró (15 850 milliárd forint), a behozatalé 49,0 milliárd euró (14 485 milliárd forint) volt. A kivitel euróban száémított értéke 0,9, a behozatalé 1,1 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg többlete 40 millió euróval volt kevesebb, mint a 2012. január–augusztusi időszakban.