Akár el is adhat a Molból az állam
Az erős svájci frank akár fél százalékponttal is visszavetheti a gazdasági növekedést - vélekedett Varga Mihály Miniszterelnökséget vezető államtitkár, a Fidesz alelnöke a Gazdasági Rádiónak adott interjújában.
Az államtitkár szerint a kormány nem nyúl a kereslet ösztönzésének, mert az államadósság mértékét mindenképpen a GDP-arányos 80 százalék alatt kell tartani. Ennek idén várható csökkenését 2-3 százalékpontra tette. Elemi érdeknek nevezte, hogy az idén 3 százalék alatt legyen az államháztartási hiány,
A banki visszajelzések alapján 25-30 ezer devizahitelesnek tud segíteni a kormány és a bankok adósmentő csomagja. A tervek szerint 4-5 ezer lakás megvásárlásáról lehet szó a szociális bérlakás-program beindításával.
Bár mindent megtesznek az építőipar felpörgetéséért, arra nincs esély, hogy az előző Orbán-kormány idején működtetett lakástámogatási rendszert visszahozzák.
Az Új Széchenyi Terv elindításával és az uniós források átrendezésével a vállalati beruházásokat még idén meg lehet kezdeni, de a lakossági otthonteremtési program működtetéséhez egyelőre nincs pénz.
A görög események elfajulása esetén - aminek a reggeli hírek alapján csökkent az esélye - a kormánynak újra kell számolnia a konvergencia-programot, felül kell vizsgálnia az Új Széchenyi Tervet, a Széll Kálmán tervet. Egy negatív szcenárió esetén fel kell mérni, hogy a foglalkoztatás, a gyógyszerpiac, a közösségi közlekedés vagy a nyugdíjrendszer átalakítása során mely területen kell esetleg gyorsítani, vagy miről kell lemondani.
Varga Mihály azzal számol, hogy jövőre a kereslet már élénkülni kezd, így az adóbevételek magasabbak lesznek, és nem lesz szükség több százmilliárdos megtakarításra.
Varga Mihály támogatja a MÁV 250-270 illetve a BKV 80 milliárd forintos adósságának ütemezett rendezését.
A Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint a kormány akár fokozatosan értékesítheti is a Mol nemrég megvásárolt részvénycsomagjának egy részét, a devizafinanszírozás vagy a devizapiacok függvényében.
Varga Mihály a bankadóról azt mondta: 2013-tól Magyarország is áttér az Európa Unió által addigra meghatározott átlagos bankadó mértékére. „A kínai állampapír-vásárlási készség biztonságot nyújt Magyarországnak, még akkor is, ha most nincsen rá konkrétan szükség” – fogalmazott az államtitkár a Gazdasági Rádióban.