Az EU-n kívüli brit koronafüggőség az offshore-szerű nemzetközi adóláncolatok kedvelt bejegyzési színhelye. A KI Corporation egy amerikai hatósági irat szerint Nathan Kirsh ingatlanbefektetőé, amit a dél-afrikai, szváziföldi származású, de az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban aktív üzletember internetes önéletrajza is megerősít. Könyveiből az is kiderül, hogy a kft. a szintén offsore-szerű központként nyilvántartott Dela ware-ban bejegyzett JRD Unico többségi tulajdonosa és több százmillió dolláros hitelezője is egyben.
A Kimag székhelye a fővárosi Wesselényi utca 16. Az Opten nyilvántartása szerint az irodaház címe további 204 cégnél tűnik fel. Könyvvizsgálóért se kellett messze menni, mert ez évig itt székelt a Kimag könyveit ellenőrző Pricewaterhouse-Coopers (PwC) is.
Szakértők szerint a nagy nemzetközi könyvvizsgálók sokszor maguk az offshore-jellegű hálózatok megtervezői-nyilvántartói. A Kimagot azóta a szintén adóparadicsom Brit Virgin-szigeteki KIUnlimited vette át, de ez nem utal a háttér változására. Sem a PwC-n, sem a KI kézbesítő ügyvédjén keresztül nem találtunk a Kimaghoz kapcsolatot. A hatodik legnagyobb osztalékot az azóta megszüntetett Algeco Scotsman Group (ASG) Kft. fizette.
A cégtől a szintén mérsékelt adóiról ismert Luxemburgban bejegyzett Algeco Scotsman Global kapott 425 millió dollárt, közel százmilliárd forintot. Az anyavállalat a dokumentumok szerint az amerikai központú, mobil konténerirodákkal foglalkozó, világszinten félezer milliárdos forgalmú Algeco Scotsman. A csoport az osztrák ághoz tartozó, de szintén megszüntetett A1 Container Kft.-n keresztül is jelen volt. Hermina út 17. alatti címük az Opten adatai szerint további 452 cégnek ad otthont.
A hetedik, hasonlóképp ismeretlen Brookfield Holding Kft. jellegtelen nevű tulajdonosa, a kanadai 1706065 Alberta Ulc tavaly 84 milliárd forintban részesült. A kft. könyvei alapján a cég mögött egyértelműen a szintén ezermilliárdos forgalmú amerikai ingatlancsoport, a Brookfield Properties áll. A kft. a fővárosi Dohány utca 12.-ben található meg, az Opten adatai alapján további 111 cég társaságában. Csak a Brookfieldhez köthetőből korábban további három fordult ott meg; közülük kettő a Wesselényi utca 16.-ból érkezett. A kft.-nek van svájci fióktelepe is, ami szintén jellemző az adóésszerűsítő láncok magyar leányaira.
A Dohány utca 12.-ben a legnagyobb száz osztalékfizető közül további kettőt jegyeztek be. A világszerte 70 erőművet üzemeltető kanadai Transalta közvetlen hazai cégétől 16,8 milliárdban részesült. A Wall Streeten is forgó, bermudai Invesco nevű befektető már szintén megszüntetett leánya 2012 után 13,5 milliárdot fizetett. Néhány méterrel arrébb, a PwC korábbi székhelyeként ismert Wesselényi utcai címen bejegyzett SPHI Kft.-től 6,6 milliárdot kapott a világszintű befektetésekkel foglalkozó brit Swire Grouphoz köthető, Brit Virgin-szigeteken bejegyzett akkori tulajdonosa.
Nem csak Budapest belvárosa végzett előkelő helyen. A KPMG székhelyének számító Váci úti irodaházon 139 társával osztozik a PCS Hungary, amely a luxemburgi finanszírozónak 9,4 milliárd forintot juttatott tavaly. A nem a KPMG könyvelte céget a világ legnagyobb káliumtermelőjének számító kanadai Potash irányítja.
A legnagyobbak körében igen népszerű a már régóta adóparadicsomként ismert Újlengyel is. Lapunk százas listáján 17 milliárd átutalásával 26. az itt bejegyzett, két volt és egy jelenlegi svájci fiókot magáénak tudó Seadrill, melynek könyveit a PwC vizsgálja. A hasonló nevű, Londonból irányított, nagy bermudai tengeri fúrótoronyüzemeltető anyacsoportot Marshall-szigeteki tulajdonos képviseli.
Az iparűzésiadó-mentességet hirdető Pest megyei település a világ tengeri olajkutatóinak kedvence: a Deloitte által ellenőrzött Diamond Hungary tavaly ötmilliárdot adott a hasonló nevű, ismert amerikai fúrótornyost képviselő kajmán-szigeteki tulajdonosnak. A korábban két svájci fiókteleppel is büszkélkedő cég néhány éve átköltözött a falu egyik utcájából a másikba.
Listánk 13. helyezettje, a Delek Hungary 33 milliárdot fizetett a közel Mol méretű izraeli Delek Petroleum nevű olajtársaságnak. Az egészségügyi termékeket gyártó, delaware-i székhelyű, dallasi Kimberly-Clark brit cégének 16-17 milliárdot utalt a mérlegét dél-koreai wonban vezető, hasonló nevű hazai leány. Volt hazai kft.-je a világszerte több ezer kisboltot üzemeltető, 53 ezer alkalmazottat foglalkoztató, hatezermilliárdos forgalmú kanadai Couche-Tardnak is: az egyik márkájukról elnevezett, azóta szintén törölt Mac’s Hungary 11 milliárdot fizetett.
Az IBE Kft.-től ugyanennyit kapott a demokraták támogatói listáján feltűnő, hasonló nevű delaware-i tulajdonos. Az amerikai olajipari konglomerátumhoz, a Foster Wheelerhez tartozó, korábban Szombathelyen bejegyzett FW Kft. 7,9 milliárdot adott luxemburgi gazdájának. A nyomtatottáramkör-tervező programokat-gépeket előállító amerikai Cadence Design Systems ciprusi–ír áttétellel 7,3 milliárd forinthoz juthatott hasonló nevű magyar leányától. A Venevision nevű venezuelai tévé adóját segítő szombathelyi Labala Kft.-től 6,5 milliárd került Delaware-ba.
Az angol–svájci bányászati-árupiaci Glencore Xstrata holland cége 4,5 milliárdos osztalékban részesült a Glencore Grain Kft.-től. A japán TDK-EPC leánya, a német Epcos 4,4 milliárdot vett fel hasonló nevű szombathelyi leányától. A Váci út, a Wesselényi utca és Szombathely után most acsádi székhellyel próbálkozó Esaress, amely 3,9 milliárdot utalt Jerseyre, iratai szerint a vezetőkereséssel foglalkozó amerikai Spencer Stuart csoport tagja.
A tavaly nálunk kiutalt közel háromezermilliárd forint toposztalékon belül a magyar piacon érzékelhető tevékenységet nem végző világvállalatok leányai összesen 573 milliárd forinttal vették ki részüket. Az összeg nem a magyar gazdaságból került ki, hisz külföldről is kerül be, és jórészt csupán a hazai adóklíma miatt tette nálunk tiszteletét pár pillanatig. A Magyarországon jelen lévő, ismert külföldi csoportok magyar leányaitól szintén nem áll távol némi nemzetközi adómérséklés. A topba felkerült pár kibogozhatatlan offshore-csomó mögött pedig a piac rendre magyar vállalkozókat sejt. Ezeket később ismertetjük.