A szállodai szobák kétharmada üres
A Központi Statisztikai Hivatal legfrisebb jelentése szerint az év eslő három hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi vendégek száma 19, a belföldieké 11 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. A vendégéjszakák száma 17, illetve 12 százalékkal csökkent. A szálláshelyek árbevétele folyó áron 12 százalékkal mérséklődött. Január-március között 458 ezer külföldi vendég 1236 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi
szálláshelyeken.
Az öt legjelentősebb küldő ország közül háromnál – Németország, Románia, Nagy-Britannia – visszaesés tapasztalható a vendégforgalomban, míg Ausztria és Olaszország esetében csekély növekedés volt. Nagy-Britannia esetében 35 százalékos visszaesést regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyek, bár a brit vendégéjszakák száma a tavalyi év egészében emelkedett, azonban szeptember óta erőteljesen csökkent a forgalom. Az első negyedévsorán az amerikai országok (Amerikai Egyesült Államok, Kanada és egyéb amerikai országok) vendégforgalma 38 százalékkal esett vissza. Az Amerikai Egyesült Államokból érkező vendégek – akik jelentős szerepet töltöttek be a külföldivendég-forgalomban – 40 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken.
A külföldivendég-forgalom 91 százalékát realizáló szállodákban minden kategóriában mérséklődött az eltöltött vendégéjszakák száma. Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 622 ezer belföldi vendéget és 1359 ezer belföldivendég- éjszakát regisztráltak, a vendégek száma 11, a vendégéjszakák száma pedig 12 százalékkal mérséklődött. A belföldivendég-forgalom 77 százalékát fogadó szállodákban 12 százalékkal visszaesett az éjszakák száma az előző évhez viszonyítva. A belföldi vendégek körében szintén népszerű – a vendégéjszakák 14 százalékát fogadó – panziók esetében 19 százalékos mérséklődés tapasztalható.
A szabadidejük eltöltése miatt utazók 14 százalékánakk elsődleges célja az egészségturizmus volt. 2009. január márciusban a szállodai vendégforgalom 32százaléka a gyógy- és wellness-szállodákba irányult, a külföldi vendégek 18 százaléka, valamint a belföldi vendégek 45 százaléka vette igénybe az ilyen típusú szállodák által nyújtott szolgáltatásokat. A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, mindössze 27százalékuk vette igénybe az utazási irodák segítségét. Az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalás egyre jelentősebb az utazók körében.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 33,7 százalékos volt, ezen belül a legnagyobb érték, 49,7 százalék, a gyógyszállodák esetében figyelhető meg, bár kapacitáskihasználtságuk 10 százalékponttal elmaradt a 2008-ban mért értéktől. A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január–márciusban 13, illetve 22 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban.
A kereskedelmi szálláshelyek összesen 40 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a megfigyelt időszakban, ezen belül a szállásdíjbevétel 21 milliárd forint volt, az összes bevétel folyó áron 12 százalékkal maradt el az egy évvel korábban mért értéktől. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 829 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) pedig 5003 forint volt. 2008-ban ugyanez az érték 14 521, illetve 5701 forint volt. Az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel jelentős csökkenését a szállodák szobakapacitás-kihasználtságának 6 százalékpontos visszaesése is befolyásolta.
Bár 2009 első három hónapjában a forintárfolyam igen gyenge volt, a szállodai vendégéjszakák jelentős csökkenésének következtében a bevételi adatok is mérséklődtek. A kereskedelmi vendéglátóhelyek az év első két hónapjában 76 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, amely folyó áron 9 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszaki értékétől. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2009. január–márciusra számított árindexe 5,7 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.